Cuda architektoniczne

Elewacja z kamienia w domu jednorodzinnym

3 lipca 2018 0 komentarzy

Elewacje kamienne wyglądają imponująco, a odpowiednio zaimpregnowane są trwałe, wytrzymałe i odporne na czynniki atmosferyczne bardziej niż tynk.

Kamień jest stosowany do wykończenia całej fasady domu lub podkreślenia niestandardowych fragmentów architektonicznych: cokołów, słupów, narożników. Kolory elewacji, metoda obmurowania kamienia i rodzaj użytego materiału kamiennego zależą jedynie od naszej wyobraźni i projektu. Kamienna elewacja doskonale komponuje się z zielenią ogrodu. Warto więc nawiązać do niej projektując ścieżki ogrodowe czy podjazd, a także elementy małej architektury i ogrodzeń.

Jaki kamień wybrać?

Podejmując decyzję o wykonaniu kamiennej elewacji mamy do wyboru płytki z kamienia naturalnego, bądź sztucznego. Do okładzin kamiennych najlepiej sprawdzają się piaskowce, dolomity i lekkie wapienie. W polskich warunkach atmosferycznych raczej nie stosuje się marmurów ani trawertynów, słabo podatnych na wilgoć i dużą rozpiętość temperatur.

Jaka jest pełna gama kamieni na rynku? Kamienie różnią między sobą m.in. właściwościami:

  • Granit i sjenit – to skały o dużej wytrzymałości i trwałości, o ziarnistej strukturze, mimo to są łatwe w obróbce. Granity występują w kolorach od odcieni szarego, żółtego, zielonego do brązów i czerwieni, sjenity są z kolei ciemnoszare. Nie chłoną wilgoci i są mrozoodporne. Granit łatwo dopasować go do każdego projektu elewacji, dlatego pomimo wysokiej ceny, jest wykorzystywany bardzo często.
  • Piaskowiec – jest twardy i gładki, to skała mniej wytrzymała i nie dająca się polerować. Często wykorzystuje się go do wykończenia reprezentacyjnych elementów, jak np. cokoły. Występuje w wielu kolorach: jasnokremowym, jasnoszarym, w odcieniach żółtego, czerwonego i brązu. Niektóre piaskowce, ze względu na dużą nasiąkliwość i ścieralność, stosuje się jedynie na okładziny pionowe.
  • Wapienie – potocznie nazywane marmurami, najczęściej w odcieniach bieli i szarości. Są mało odporne na warunki atmosferyczne. Wapienie lekkie często występują w postaci płytek okładzinowych i kształtek, natomiast wapienie zbite o lepszych właściwościach technicznych stosuje się na zewnątrz w postaci niewypolerowanych płytek i elementów łupanych.
  • Trawertyn – to pochodna wapieni idealnie nadająca się na elewacje. Jest porowatą skałą o barwie od beżowej po brąz. Charakteryzuje się dużą ścieralnością, nadaje się tylko na okładziny pionowe i jest słabo odporny na duże rozpiętości temperatury.
  • Marmur właściwy – to skała przeobrażona z wapienia twardego lub dolomitu. Jest łatwa w obróbce i polerowaniu, jednak wypolerowana powierzchnia po pewnym czasie matowieje. Na zewnątrz najlepiej stosować tylko mniej nasiąkliwe marmury na słabo eksploatowane okładziny. Marmur jest mało odporny na mróz i ulega odbarwieniom pod wpływem czynników atmosferycznych.
  • Łupek kwarcowy – kamień o nierównomiernej fakturze, w bogatej kolorystyce. Fasady z łupka często stosuje się jako wykończenie nowoczesnych domów.
  • Kamień sztuczny – kamienie betonowe są mieszanką kruszywa kamiennego z cementem, z dodatkiem pigmentów i środków zmiękczających. Wytwarza się z nich płytki i elementy nieregularne, które odwzorowują kamienie tradycyjne. Konglomeraty kamienne są z kolei mieszanką kruszyw kamienia naturalnego połączonych żywicami poliestrowymi. Wytłaczane są na nich wzory naśladujące układ kamieni łupanych lub cegły. Dzięki technologii kamień sztuczny może być imitacją kamienia naturalnego. Ponadto jest tańszy, również w montażu.

Wybór elewacji kamiennej jest więc uzależniony nie tylko od zasobności naszego portfela, ale również od efektów, jakie chcemy uzyskać.

Dodane w kategorii: Materiały w architekturze
Tagi: architektura mieszkalna

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *