Wykorzystanie jurty przy domu
22 marca 2018 0 komentarzy
Jurty to trend dopiero raczkujący w Polsce, jednak zdążył już zdobyć popularność w Europie i USA. Jak można ją wykorzystać w zabudowie mieszkalnej?
Co to jest jurta?
Tradycyjna jurta to namiot pokryty skórami lub wojłokiem (sfilcowanej wełny), który używany jest przez ludy tureckie i mongolskie m.in. jako przenośne domy. Trend przeniósł się już na inne kontynenty.
Jurty, opierające się na tradycji mongolskich ger, zbudowane są na planie koła, tworząc dużą przestrzeń o wyjątkowej energii. Ich konstrukcja składa się z drewnianego szkieletu, na którym rozciąga się zwierzęce skóry, grube płótno lub warstwę sfilcowanej wełny oraz świetlika na środku konstrukcji. Ze względu na okrągły, symetryczny kształt są odporne na warunki klimatyczne: porywiste wiatry, ulewne deszcze, siarczyste mrozy, czy zalegający śnieg, dzięki czemu mogą być wykorzystywane przez cały rok. Latem mogą być okryte samym płótnem, dół płóciennych ścian można podwinąć i utworzyć dodatkowy przewiew. Zimą można dodać kilka warstw wojłoku, a pośrodku rozstawić piec.
Co czego można wykorzystać jurtę?
Popularne w Europie jurty są często oferowane klientom przez luksusowe kempingi. Ci, którym taki rodzaj wakacyjnego wypoczynku przypadł do gustu mogą zaaranżować podobne rozwiązanie na własnej działce. Jurta jest bowiem świetnym pomysłem na tanią i funkcjonalną przestrzeń w zabudowie mieszkalnej.
Namiot może stanowić przestrzeń odpoczynku na własnej posesji bądź działce letniskowej, a także pełnić funkcje klimatycznej altany lub domku w ogrodzie, domku dla gości, nietuzinkowego miejsca pracy, kącika zabaw dla dzieci, a nawet całorocznego domu. To również doskonałe miejsce na wszelkie uroczystości rodzinne.
Jurty są także atrakcyjną cenowo alternatywą dla właścicieli agroturystki. Dzięki niezliczonym możliwościom konfiguracji oraz wielu wariantom wykończenia, jurty można dostosowywać do indywidualnych wymagań. Może mieć ona formę zarówno prostego namiotu, jak i luksusowego, dobrze wyposażonego apartamentu. Wewnątrz można wydzielić pomieszczenia, dodać drewniane podesty, czy wydzielić część sanitarną. Do namiotu można doprowadzić energię elektryczną, dzięki czemu do dyspozycji będzie oświetlenie, a także użytkowanie lodówki, telewizora, czy innego sprzętu elektronicznego.
Ważną kwestią jest dostosowanie jurty do polskich warunków klimatycznych. Warto wzmocnić konstrukcję nośną ze względu na zalegający śnieg (jeśli planowane jest użytkowanie zimą). Drewno szkieletu trzeba dobrze zabezpieczyć przed wilgocią i wykorzystać poszycie z gęstej tkaniny bawełnianej, impregnowanej przed wilgocią i grzybami (wojłok jesienią i zimą mógłby błyskawicznie zacząć pleśnieć).
Zalety jurty
Relatywnie niskie koszty budowy i utrzymania, brak konieczności pozwolenia na budowę, możliwość sezonowego użytkowania (po złożeniu elementy jurty zajmują bardzo mało miejsca) lub całorocznego wykorzystania jako dom mieszkalny oraz nieskomplikowany montaż to główne zalety tego rozwiązania. Do tego forma pozwala na komfortowy wypoczynek na łonie natury.
Zakup jurty to wydatek od kilkunastu tysięcy złotych wzwyż. Przy dużej chęci można ją zbudować samodzielnie, wzorując się na instrukcjach dostępnych w sieci. Dzięki temu można stworzyć altanę lub w pełni zindywidualizowany dom (nawet całoroczny), który oprócz tego, że jest łatwy do zbudowania, posiada również wiele walorów estetycznych i praktycznych oraz zapewni niesamowity klimat do odpoczynku. Takie rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność również w Polsce.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Elementy architektoniczne