Rodzaje dachów w budownictwie mieszkaniowym
14 września 2017 0 komentarzy
Dach to jeden z najważniejszych elementów budynku. Jego zadaniem jest przykrycie i osłanianie wnętrza przed wpływami atmosferycznymi. Składa się z pokrycia i konstrukcji nośnej. Konstrukcja jest najczęściej wykonana z drewnianych belek. Czasami dodatkowo stosuje się konstrukcje stalowe, żelbetowe lub z drewna klejonego. Pokrycie dachowe uzależnione jest od klimatu oraz od względów estetycznych, stylu i architektury danego budynku. Koszt dachu jest ściśle uzależniony od tego, jak skomplikowany ma być jego kształt. Im więcej skosów i skomplikowanej architektury tym więcej odpadów, a tym samym wyższe koszty jego budowy.
Najpopularniejsze są dachy płaskie, jedno, dwu i czterospadowe, a w niektórych rejonach kraju także mansardowe.
Typy dachów
Dachy płaskie nie są idealnie poziome. Nachylone są pod kątek od 5 do 20 stopni, gdyż woda musi swobodnie spływać do rynien lub studzienek dachowych. Taki dach ma dość prostą konstrukcję i można go zaadoptować, jako powierzchnię użytkową np. na taras lub zielony ogród.
Podobny do płaskiego jest dach jednospadowy. Ma jedną połać i z pozoru jest łatwy do wykonania. Jeśli jednak kąt nachylenia jest duży, a poddasze ma być użytkowe konstrukcja staje się wielopłaszczyznowa i tym samym trudniejsza w wykonaniu. Takie dachy najczęściej stosuje się w przypadku przybudówek albo na budynkach, które są długie i wąskie, a rozpiętość między ścianami nie jest większa niż sześć metrów.
Najbardziej utrwalone w naszej tradycji i krajobrazie są dachy dwuspadowe. Mają dwie skośne połacie. Są one najprostsze w wykonaniu i najpopularniejsze. Dzięki takiemu kształtowi można utworzyć pod dachem użytkowe poddasze ze skosami. Pozwala on na bardzo łatwe odprowadzenie wody i śniegu, co jest jego ogromną zaletą. Warto zauważyć także, że w ostatnich latach najpopularniejsze dachy to te o prostej konstrukcji, z dużymi połaciami, często właśnie dwuspadowe. Związane jest to w dużej mierze z tym, że bardzo często pojawiają się na nich fotowoltaiczne systemy energetyczne oraz systemy solarne do ogrzewania wody.
Dachy czterospadowe inaczej nazywane są kopertowymi. Najczęściej połacie są skośne i mają taki sam kąt nachylenia. Zbudowane są z dwóch przeciwległych połaci podłużnych w kształcie trapezu i dwóch przeciwległych połaci bocznych w kształcie trójkąta. Na rzucie taki dach przypomina kopertę, stad jego nazwa.
Dach mansardowy jest najpopularniejszy i bardzo charakterystyczny dla budowli na Górnym Śląsku. Jest to typ dachu łamanego. Każda z połaci składa się z dwóch poziomych części. Jedna ma mniejszy kąt nachylenia, druga, dolna, jest stroma, dzięki czemu można stworzyć komfortowe użytkowe poddasze. Dach mansardowy może być dachem dwu lub czterospadowym.
Dodane w kategorii: Elementy architektoniczne