Cuda architektoniczne

Materiały do budowy ścian w budownictwie mieszkaniowym

5 grudnia 2016 0 komentarzy

budowanie ściany

Stockcentral/bigstockphoto.com

Budowa ścian w domu jednorodzinnym stanowi zaledwie ok. 1/10 kosztów całej inwestycji, jednak wybór materiału z jakiego powstaną będzie przesądzał o jego wyglądzie, trwałości, izolacji akustycznej i cieplnej, a tym samym o kosztach eksploatacji budynku. Materiał ten powinien być również dostosowany do technologii, w jakiej prowadzona jest budowa.

Beton komórkowy

Beton to materiał znany i stosowany od wieków, wytrzymały, dawniej jednocześnie bardzo ciężki, ale obecnie produkuje się jego lekkie odmiany w postaci betonu komórkowego. Jest to mieszanka piasku, cementu, wapna i środków spulchniających. W procesie wytwarzania, pod wpływem pary wodnej i wysokiej temperatury tworzą się w nim pęcherzyki powietrza. Produkt końcowy jest dzięki temu lekki, paraprzepuszczalny, ma właściwości termoizolacyjne, a przy tym jest to materiał dość tani. Niestety jego trwałość oraz izolacja akustyczna są gorsze niż w przypadku zwykłego betonu.

Ceramika tradycyjna

Czyli uformowane i wypalone wyroby gliniane. Kontakt z wysoka temperaturą w procesie wypalania czynie je twardym, wytrzymałym i mrozoodpornym materiałem. Jednak nie jest dobrym izolatorem – zarówno ciepła jak i dźwięków, a przy tym dużo waży. Technologia produkcji jest stale modyfikowana. Jednym z pochodnych wyrobów ceramicznych jest ceramika poryzowana – czyli glina zmieszana z mączką drzewną i trocinami. Zmniejsza się dzięki nim gęstość materiału, a izolacyjność cieplna znacznie poprawia. Dodatkowo wyniki te poprawia umieszczenie w nich szczelin. Pustaki to wyrób końcowy z ceramiki poryzowanej. Są to duże bloki odpowiadające szerokości ściany.

Wapno i piasek

Czyli wyroby będące połączeniem tych materiałów z wodą, z których powstają tzw. cegły silikatowe. Są to produkty zdrowe, ekologiczne, w trakcie produkcji nie stosuje się żadnych sztucznych substancji i jest ona przyjazna dla środowiska. Cechuje je wysoka wytrzymałość oraz dobra izolacja akustyczna, regulują poziom wilgotności dzięki porowatej strukturze, zapewniają we wnętrzu domu korzystny dla zdrowia i samopoczucia mikroklimat. Jest to materiał tani, jednak wymaga dodatkowej izolacji ze względu na słabe parametry termoregulacji.

Drewno

Jest to materiał coraz bardziej popularny w naszym kraju, mimo iż na świecie oraz z niektórych rejonach Polski stosuje się go od wieków. Jako surowiec naturalny cechuje się dobrą termoizalacyjnością oraz przepuszczalnością wody, tworząc we wnętrzach zdrowe środowisko i optymalną temperaturę. Wymaga jednak właściwej konserwacji i staranności podczas budowy by zachować jego właściwości izolacyjne.

Dodane w kategorii: Materiały w architekturze
Tagi: architektura mieszkalna

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *