Cuda architektoniczne

Neofuturyzm w architekturze

10 lipca 2025 0 komentarzy

Na początku XX wieku w architekturze rozpoczął się nowy nurt nazwany futuryzmem. Źródłem inspiracji zarówno dla artystów, jak i architektów futurystycznych była nowoczesna i mechaniczna cywilizacja. Fascynowali się zupełnie nowymi odkryciami, wynalazkami i osiągnięciami technicznymi, zostawiając w tyle sztukę z przeszłości.

Neofuturyzm – odrzucenie przeszłości

Futuryzm to nurt, który wywodzi się z Włoch. Powstał w dwudziestoleciu międzywojennym jako awangardowa estetyka w kulturze i sztuce, stopniowo przechodząc do architektury i designu. Neofuturyzm odrzucał dotychczasowe schematy i tradycje, skupiał się na przyszłości czerpiąc z najnowszych rozwiązań technologicznych. Fundament cech charakterystycznych tego stylu tworzą przede wszystkim futurystyczne podejście oraz innowacyjne wykorzystywanie technologii w dążeniu do tworzenia takiej przestrzeni, która wyprzedzi epokę pod względem formy i funkcji.

Neofuturyzm – cechy nurtu

Często już na pierwszy rzut oka budynki futurystyczne różnią się od tradycyjnych stylów architektonicznych i metod konstrukcyjnych. Neofuturyzm łamie bowiem kanony i wyróżnia się fantazyjnością, dynamizmem, a przede wszystkim odrzuca historię. Budynki wyróżniają się organicznymi kształtami inspirowanymi naturą, długimi i falistymi liniami, brakiem symetrii. Ostre krawędzie i kąty przenikają się tu z miękkimi i obłymi formami. Wyraźnie zauważalna jest też surowość budynków, w których dominuje beton, stal i szkło. Same konstrukcje budynków są natomiast krzywe, surrealistyczne, niemal abstrakcyjne.

Innowacyjność neofuturyzmu przejawia się także w użyciu nowoczesnych materiałów. Przykłady to samonaprawiające się mieszanki betonowe czy inteligentne fasady, które dostosowują się do warunków środowiskowych. Projekty futurystycznych budynków często opierają się na koncepcjach zrównoważonego rozwoju, a to ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu budynku na środowisko. W budynkach budowanych w stylu futurystycznym dąży się do bardziej efektywnego wykorzystania dostępnej energii, na przykład poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii, inteligentnych systemów zarządzania czy technologii przyjaznych dla środowiska. To dlatego więc mówi się często, że futuryzm to nie tylko pojedyncze konstrukcje, ale cała filozofia skupiająca się na przyszłości architektury i ludzi.

Neofuturyzm we wnętrzach

Założenia neofuturyzmu dotknęły oczywiście nie tylko zewnętrznej formy budynków, ale i wnętrz. Futurystyczne wnętrza pozbawione są ozdób i dodatków, a ich wyjątkowość wynika z designerskiej formy elementów użytkowych. Dominuje asymetria, pojawiają się kształty obłe i lekkie, a wszystkie składniki wyposażenia są zawsze funkcjonalne i ergonomiczne. W kolorystyce dominuje stonowana paleta barw, czyli biel, czerń, chrom, srebro, ale przełamywana jest wyraźnymi akcentami w kolorze czerwieni, zieleni czy granatu. Ponadto wnętrza te wyróżnia mocne oświetlenie, a jasność pomieszczeń dodatkowo potęgują przeszklenia, meble na wysoki połysk i odbijające światło chromowane dodatki.

Dodane w kategorii: Style architektoniczne

Poprzedni artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *