Cuda architektoniczne

Tadź Mahal

15 listopada 2016 0 komentarzy

Tadź Mahal

hugy/bigstockphoto.com

Jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawanych budowli na świecie. Najpiękniejszy grobowiec i pomnik miłości w jednym. Tadż Mahal – bo o nim mowa – został wybudowany w Indiach w XVII wieku w hołdzie miłości mongolskiego władcy do swojej żony. W jakich okolicznościach powstał? Czym się charakteryzuje? Co sprawia, że do mauzoleum każdego dnia przybywa ponad 25 tysięcy turystów? O tym poniżej.

Jak powstał budynek Tadż Mahal?

Historia powstania arcydzieła islamskiej architektury jest tak samo piękna, jak i smutna. Mauzoleum jest symbolem miłości Szach Dżahana, jednego z Wielkich Mongołów do jednej z jego żon – Mumtaz Mahal. Legenda głosi, że zakochał się w niej jeszcze kiedy był młodym księciem, jednak nie mógł jej wówczas pojąć za żonę, ponieważ rodzina wybrała mu już inną kandydatkę. Zgodnie z islamską tradycją władca mógł sobie pozwolić na 4 żony, dlatego wkrótce ożenił się z piękną ukochaną. O tym, jak bardzo ją wielbił może świadczyć fakt, że powiła mu aż 14-cioro dzieci. Przy porodzie ostatniego Mumtaz Mahal umarła, jednak, jak głosi legenda, zanim wyzionęła ducha, poprosiła męża o wybudowanie pięknego grobowca. I tak właśnie, według legendy, powstała jedna z najpiękniejszych budowli świata.

Budowa Tadż Mahal

Do wybudowania grobowca mongolski władca ściągnął największych architektów, rzeźbiarzy z Turcji, Persji i Samarkandy, a także wybitnego dekoratora wnętrz z Wenecji. Prace nad budowlą trwały ponad 20 lat, a brało w nich udział około 20 tysięcy robotników z krajów arabskich, a także z Francji i Włoch. Legenda głosi, że po jej ukończeniu, obcinano im ręce lub kciuki, by dziełem ich rąk nigdy nie było nic bardziej pięknego. Obiekt został zbudowany z 28 rodzajów drogocennych kamieni, w tym wielu tysięcy ton białego marmuru, który ściągnięto z oddalonego o ponad 300 km kamieniołomu.

Opis budowli

Budynek Tadż Mahal znajduje się w samym centrum Agry – indyjskiego miasta, położonego nad rzeką Jamuną. Zajmuje powierzchnię ok. 3250 m2 i wysokość ponad 60 metrów. Charakteryzuje się cebulastą kopułą i czterema minaretami, sięgającymi 40 metrów wysokości. Tadż Mahal jest konstrukcją symetryczną. Minarety, które stoją w każdym rogu grobowca są lekko odchylone, by nie osunęły się na grobowiec w razie trzęsienia ziemi. Droga do budowli prowadzi przez bramę, przed którą znajduje się kilka grobowców żon Szach Dżahana, za bramą znajduje się natomiast okazały, podzielony na 4 części ogród w stylu islamskim z wodnymi zakątkami. Centralną częścią mauzoleum jest grobowiec Mumtaz Mahal. Wnętrze sali, w której się znajduje, dekorują symetryczne łuki i błyszczące kamienie. Jak głosi legenda, trumnę ukochanej mongolskiego władcy pokryto warstwą czystego złota, a Szach Dżahan obsypał ją dodatkowo perłami i diamentami. Jednak, co ciekawe, to nie grobowiec Mumtaz Mahal jest największy, lecz grób jej męża.

Każdego roku, świątynię Tadż Mahal odwiedza ponad 7 milionów turystów. W 2007 roku, budowla została uznana za jeden z siedmiu cudów świata. Jest bez wątpienia najbardziej znaną budowlą indyjską, a dla wielu jest najpiękniejszym pomnikiem miłości na świecie. Według zwiedzających, najpiękniej prezentuje się przy świetle księżyca. Najlepiej odwiedzać ją w chłodniejszym okresie: październiku, listopadzie lub lutym.

Dodane w kategorii: Architektura historyczna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Indiach

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *