Cuda architektoniczne

Oświetlenie jako element architektury

29 października 2018 0 komentarzy

oświetlenie budynku

Potrzeba stosowania sztucznego źródła światła wydłuża okres użytkowania przestrzeni w mieście. Często są to systemy zaplanowane jeszcze w fazie projektowania inwestycji przez architekta. W zależności od miejsca zamontowania w przestrzeni miejskiej elementy mogą pełnić funkcje dekoracyjne i oraz użytkowe.

Podświetlenie elementów architektonicznych

Budynki stanowią ważną część architektury miejskiej. Dzięki oświetleniu można podkreślić styl, w jakim zostały one wybudowane oraz stworzyć oświetlenie terenów przylegających. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jakie są wymagania architekta miejskiego dla określonej dzielnicy. Tak stworzony plan zagospodarowania wyznacza wymaganą stylistykę architektury. Największym wyzwaniem jest architektura zabytkowych obiektów. Oprawy świetlne muszą komponować się z innymi elementami lub imitować stare lampy. Tak dobrane i umiejscowione oświetlenie będzie po zapadnięciu ciemności podkreślało walory detali architektonicznych.

Lampy takie muszą również spełniać wszystkie normy dla oświetlenia miejskiego, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno ruchu kołowego, jak i pieszego. Chodzi tu również o odpowiednią barwę światła i stopień jasności. Przy podświetlaniu budynków stosowane są najnowsze technologie pozwalające na programowanie iluminacji składających się z różnych kombinacji efektów świetlnych. W ten sposób architektura może być przedstawiana jako sztuka z jej walorami estetycznymi.

Nowoczesne oświetlenie

W nowoczesnych dzielnicach miasta stosowane są inne rozwiązana dopasowane do najnowszych trendów urbanistycznych. Oprawy pełnią funkcje dekoracyjne i mogą być samodzielnymi detalami lub mieć możliwość ukrycia ich w elewacji. Zastosowanie detali ze stali szczotkowanej lub polerowanej doskonale sprawdza się w połączeniu ze szkłem i konstrukcjami aluminiowymi.

Światło w przestrzeni terenów zielonych

Tak jak budynki są strukturą zabudowy miejskiej, tak i tereny zielone są nieodzownym dopełnieniem miast. Tu również należy zapewnić sztuczne oświetlenie, aby ułatwić użytkowanie takich miejsc po zachodzie słońca. Dobrze sprawdzają się tam latarnie miejskie rozpraszające światło na dużej powierzchni. Nie męczą one oczu jaskrawym światłem, zapewniając jednocześnie bezpieczne poruszanie się po chodniku. Stanowią główne oświetlenie parków i traktów pieszych. Aby podkreślić małą architekturę ogrodową, systemy oświetlenia wzbogacane są o dodatkowe oprawy świetlne obrusowe lub punktowe. Muszą być one dostosowane do zmiennych warunków pogodowych i wilgoci. Lampy ogrodowe mają możliwość montowania w podłożu tak, aby dodatkowo doświetlały eksponowanie miejsca.

Umiejętnie rozmieszczone punkty oświetleniowe mogą wzbogacić przestrzeń miejską. Podkreślają one detale architektoniczne oraz tworzą klimat wymagany dla określonej dzielnicy. Oświetlenie musi być dostosowane do potrzeb mieszkańców i zapewnić im komfort użytkowania infrastruktury miejskiej w bezpieczny i wygodny sposób. Staje się jednocześnie elementem dekoracyjnym i estetycznym, wzbogacając otaczający je krajobraz.

Dodane w kategorii: Elementy architektoniczne

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *