Cuda architektoniczne

Buckminster Fuller

31 marca 2020 0 komentarzy

Buckminster Fuller to z pewnością wybitna postać architektury. Jego przełomowe pomysły sprawiły, że na stałe zapisał się na kartach historii XX wieku. Stworzył kopułę geodezyjną budynku, która mimo swojej lekkości sprawiała, że cała konstrukcja była niezwykle wytrzymała i stabilna, a sama budowa nie wiązała się z wysokimi kosztami.

Richard Buckminster „Bucky” Fuller, bo tak brzmi jego pełne nazwisko wraz z pseudonimem to amerykański architekt, ale również konstruktor, kartograf i filozof. Urodził się 12 lipca 1885 roku, a zmarł 1 lipca 1983 roku.

W swoim życiu Fuller zasłynął kilkoma przełomowymi konstrukcjami, co sprawiło, że został wyróżniony tytułami doktora honoris causa kilku uczelni. Swoją działalność naukową utrwalił w 48 napisanych przez siebie książkach i 25 patentach, które otrzymał.

Dzieciństwo

Buckminster Fuller urodził się w Milton, a większość swojego dzieciństwa spędził na Bear Island u wybrzeży Maine. Już w szkole wykazywał ponadprzeciętne zdolności, szczególnie na lekcjach geometrii. Podważył dotychczasowy sposób nauczania i nie zgodził się z tym, że kropka na tablicy to pusty punkt, a linia może biec w nieskończoność. Wydawało mu się to nielogiczne.

W dzieciństwie swoją pasję do konstruowania realizował na łodziach. Zaprojektował system „pull push”, który za pomocą odwróconego parasola pomagał sterował ludziom łodzią wiosłową.

Później uczęszczał do Milton Academy, a następnie do Harvardu, z którego dwukrotnie go wydalono – za trwonienie pieniędzy oraz brak zainteresowania nauką.

Depresja i przełom w karierze

W trakcie wojny pracował jako robotnik w fabrykach, a w 1917 roku się ożenił. Wtedy wraz ze swoim teściem opracowali system do produkcji lekkich, tanich i ognioodpornych mieszkań, ale firma ostatecznie upadła. W 1922 roku zmarła na polio córka Fullera – Aleksandra, co wraz z brakiem pracy doprowadziło go do załamania nerwowego. Rozważał samobójstwo, ale wtedy doznał swoistego objawienia i postanowił zająć się swoją karierą.

Odkrywanie

W 1928 roku Buckminster zatrudnił się w kawiarni, którą w zamian za posiłki dekorował. Prowadził też tam nieformalne wykłady, które pozwoliły mu zasłynąć w branży, poznać innych architektów i otworzyły mu drogę do wykładania na uczelniach, np. na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej oraz w Black Mountain College.

To właśnie w Black Mountain wraz z innymi profesorami i studentami wymyślił projekt, dzięki któremu stał się sławny, czyli kopułę goedezyjną. Był to pionierski wynalazek w architekturze high-tech, którą zajmował się Fuller.

Kopuła geodezyjna to system wielokątów, z których składa się budynek. Konstrukcja jest lekka, tania w budowie, a jednocześnie stabilna i wytrzymała. Tę konstrukcję wykorzystał sam architekt w projekcie swojego domu w Carbondale.

Kopuły geodezyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem, a Fuller wydawał na nie licencje i nawiązał współpracę z firmami, które w ten sposób konstruowały budynki.

Jednym z pierwszych, ale i najbardziej rozpoznawalnych projektów architekta był pawilon amerykański na Expo 67 w Montrealu. Budynek nazwano Montreal Biosphere i do dziś można go podziwiać.

Buckminster Fuller cieszył się ogromnym poważaniem w środowisku. Osiągał kolejne szczeble kariery naukowej, był nagradzany najważniejszymi branżowymi nagrodami, a do tego był członkiem ONZ. Był również jednym z najwcześniejszych działaczy na rzecz ochrony środowiska.

Zmarł na raka w 1983 roku w wieku 88 lat.

Dodane w kategorii: Słynni architekci
Tagi: architekci ze Stanów Zjednoczonych

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *