Wieżowce z drewna
10 marca 2020 0 komentarzy
Drapacze chmur kojarzą się zazwyczaj z blaskiem stali i szkła. Drewno jest ostatnim rodzajem budulca, który nasuwa się w skojarzeniach w ich przypadku. Tymczasem drewno posiada wiele zalet, które czynią je materiałem doskonałym do budowy również wysokościowców.
Zalety i wady
Drewno ma wiele zalet, dzięki którym możliwa jest budowa drewnianych wieżowców. Przede wszystkim jest lekkie i elastyczne, co daje przewagę np. w trakcie trzęsienia ziemi. Drewno jest też łatwiejsze w obróbce, niż beton czy stal. Posiada właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu użytkownicy oszczędzają na ogrzewaniu i chłodzeniu. Jest również tańsze – oszczędność kosztów zawsze jest priorytetem. A jednak przez lata nie budowano wieżowców z drewna – dlaczego?
Pierwsze obawy związane z budownictwem drewnianym związane są z ryzykiem pożarów. W powszechnej świadomości drewno jest materiałem, który łatwo ulega zapłonowi. Z tego powodu zrezygnowano z drewna na długie lata na korzyść stali i betonu, szczególnie po strawieniu przez ogień wielu okazałych drewnianych budowli. Wówczas nie znano jeszcze technologii nanoszenia na drewno ognioodpornej powłoki, dlatego korzystano z innych surowców. Obecnie powraca się do drewna, które jest w rzeczywistości bardziej odporne na wysoką temperaturę niż stal.
Najsłynniejsze wieżowce z drewna
Lekkość drewna może jednak budzić obiekcje w przypadku budowy wielokondygnacyjnej. Pada pytanie, czy budynek będzie dość stabilny, czy nie będzie chylił się pod wpływem silniejszego wiatru? Wszystko zależy od konstrukcji. Tod Snapp, architekt światowej firmy Perkins & Will, rozwiązał ten problem już na poziomie projektu. Budynek River Beach Tower Snapp ma składać się z modułów w kształcie trójkątów i diamentów. Trójkąt jest strukturalnie bardziej wytrzymały na działanie sił z zewnątrz niż prostokąt. Snapp wraz z inżynierami z Thornton Tomasetti i badaczami z uniwersytetu w Cambridge próbują udowodnić, że budowanie od zera z litego drewna może być bezpieczne. Kluczowe elementy będą wzmocnione zamkniętą w betonie stalą, ale większa część budynku będzie zbudowana z drewna. Estetyka plastra miodu nada budowli elegancki, nowoczesny wygląd.
Pionierami konstrukcji drewnianych są jednak Skandynawowie, którzy są znani z podejścia nastawionego na ekologię i bliskość z naturą. Wieżowiec firmy Treet, zbudowany w Bergen, ma aż 14 pięter i wysokość 52,8 m. Modułowa konstrukcja spełnia standardy budownictwa pasywnego. Co czwarty poziom pokrywa nośna konstrukcja szkieletowa, składająca się z kratownic klejonych (słupów, belek, przekątnych). Na to nałożony jest prefabrykowany moduł zakończony u góry platformą wykonaną z żelbetu. To nadaje konstrukcji ciężar, zapobiegający kołysaniu się na wietrze. Budynek Treet jest z wierzchu okryty metalem i szkłem, które chronią drewno przed wpływem warunków atmosferycznych.
Do marca 2019 roku budynek Treet w Bergen był najwyższym drewnianym budynkiem świata. Obecnie jest to liczący 18 pięter Mjøstårnet. Ten imponujący i elegancki wieżowiec mieści setki apartamentów, biura, hotel i restaurację. Na dachu powstał taras, a obok budynku pływalnia – również z drewna. Czy Austriacy, którzy budują obecnie 24-piętrową HoHo Tower w Wiedniu, prześcigną Norwegów? Zapewne tylko na chwilę, bowiem jako materiał drewno na dobre wróciło do budownictwa wielokondygnacyjnego. W Polsce pewnie trochę poczekamy na drewniane drapacze chmur – ich wykonanie wymaga doświadczenia i znajomości najnowocześniejszych technologii.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Materiały w architekturze