Rodzaje fundamentów stosowane w budownictwie jednorodzinnym
9 lutego 2024 0 komentarzy
Fundament to jeden z najważniejszych elementów każdej zabudowy. Decyduje o trwałości konstrukcji i odpowiada za przenoszenie obciążeń statycznych oraz dynamicznych z domu na grunt. Oznacza to, że dobry fundament to nie tylko wytrzymała zabudowa, ale i równomierne oraz bezpieczne osiadanie budowli w gruncie. Jeśli zostanie to zaniedbane, z czasem ściany i stropy mogą zacząć pękać. Aby uniknąć drogich prac remontowych i poważnych problemów z bezpieczeństwem budynku, należy wybrać dla niego odpowiedni szkielet.
Wybadaj grunt i wybierz fundament
Badania geotechniczne gruntu mogą nam pomóc w wyborze bezpiecznych fundamentów. Przedstawienie takiego dokumentu jest dziś konieczne do otrzymania pozwolenia na budowę domu. Badań gruntu, na którym chcemy stworzyć nową zabudowę, może też wymagać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Prócz spełnienia wymogów formalnych badanie geotechniczne dostarczy nam cennych informacji między innymi o zachowaniu wód opadowych na naszej działce czy parametrach nośnych gruntu. Dzięki temu nasza decyzja o zastosowaniu konkretnego sposobu tworzenia fundamentów będzie bardziej przemyślana.
W najbardziej podstawowym sensie fundamenty dzielimy na pośrednie i bezpośrednie. Ten pierwszy, nazywany też głębokim, przenosi ciężar domu na głębsze warstwy ziemi. Jest to konieczne, gdy te wierzchnie nie mają wystarczającej nośności lub stabilności. Ten rodzaj szkieletu stosuje się też na działkach o trudnym ukształtowaniu terenu, na przykład stawiając dom na skarpie.
Fundamentowanie pośrednie dzieli się na podparte, zawieszone i normalne. Szkielety te różnią się od siebie elementami stabilizującymi i materiałem, z jakiego powstają. O konkretnym wyborze fundamentu powinna decydować fachowa i doświadczona ekipa, między innymi na podstawie charakterystyki parceli.
Fundament płytki, czyli inaczej bezpośredni, przekazuje obciążenie bezpośrednio z zabudowy na grunt. Jest stosowany nawet wtedy, gdy nośność ziemi odbiega nieco od norm. W takich wypadkach parcela pod budowę jest dodatkowo stabilizowana.
Popularnymi rodzajami fundamentów bezpośrednich są ławy, stopy oraz płyty fundamentowe. Ławy są często stosowane ze względu na ich trwałość i przystępną cenę. Ten rodzaj fundamentu nie jest też szczególnie trudny do wykonania, a dodatkowo wzmacnia całą konstrukcję.
Stopa fundamentowa to również rodzaj szkieletu bezpośredniego, który jednak nieco inaczej rozkłada obciążenia, wspomagając się przy tym filarami. W ten sposób na grunt przenoszone są obciążenia punktowe. Natomiast płyta fundamentowa jest wylewana bezpośrednio na placu budowy, a jej grubość nie przekracza zwykle 30 centymetrów. Można w ten sposób stawiać zarówno domy podpiwniczone, jak i nie posiadające piwnicy. Jednak największą zaletą tego rodzaju szkieletu jest jego trwałość, a także duża stabilizacja, jaką daje całej nieruchomości. Ciężar budynku jest w tym wypadku rozkładany wyjątkowo równomiernie.
Bez względu na to, jaki szkielet stosujemy w naszej konstrukcji, zawsze pamiętajmy o odpowiedniej termoizolacji budynku. Równie ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych wysokiej jakości. W przypadku fundamentów jest to szczególnie istotne, bo decyduje o trwałości całej konstrukcji.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy