Cuda architektoniczne

Przekształcanie budynków biurowych na mieszkalne

29 stycznia 2024 0 komentarzy


Dynamiczny rozwój rynku najmu mieszkań w Polsce sprawia, że inwestorzy i deweloperzy zastanawiają się nad alternatywnymi rozwiązaniami w zagospodarowywaniu przestrzeni miejskiej. Trend ponownego wykorzystywania starszych nieruchomości w centrach dużych miast zyskuje na popularności, także za sprawą popularyzacji zdalnego modelu pracy, który drastycznie zmniejszył zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe. Coraz częściej inwestorzy zwracają uwagę na starsze budynki biurowe, zastanawiając się nad przekształceniem ich w nowoczesne projekty mieszkalne. W naszym artykule przyjrzymy się zarówno korzyściom, jak i wyzwaniom związanym z tym procesem.

Trendy na rynku nieruchomości

Z danych rynkowych wynika, że trend ponownego zagospodarowywania działek w centrach polskich miast przybiera na sile. Inwestorzy nie tylko planują nowe projekty deweloperskie powstałe po wyburzeniach, ale także zwracają uwagę na przekształcanie istniejących biurowców w budynki wielorodzinne zwłaszcza w formule PRS (Private Rental Sector). Deficyt dostępnych gruntów w atrakcyjnych obszarach zmusza ich do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, które stają się koniecznością.

Dwie opcje na pozbycie się niechcianych budowli

Wyburzenia budynków biurowych niosą za sobą kilka korzyści. Krótsze procedury administracyjne, brak uzgodnień drogowych i partycypowania w budowie okolicznej infrastruktury to czynniki przyspieszające proces inwestycyjny. Ponadto nowe koncepcje mogą przyciągnąć uwagę potencjalnych przyszłych nabywców. Alternatywą dla wyburzeń jest przekształcanie istniejących biurowców. To rozwiązanie nie tylko jest bardziej ekologiczne, ale także pozwala uniknąć wyższych kosztów związanych z budową osiedli mieszkaniowych od podstaw. Zespół doradców technicznych Avison Young zauważa, że modernizacja budynków biurowych w mieszkalne wbrew pozorom nie jest technicznie trudna.

Techniczne wyzwania przebudowy

Przy zamianie funkcji biurowca na zabudowę mieszkalną, istnieje pewien zapas obciążenia dla stropów. Normy dotyczące obciążeń użytkowych różnią się w przypadku tych dwóch rodzajów budownictwa, dlatego konieczne jest dostosowanie standardu w trakcie realizacji inwestycji. Minimalna wysokość pomieszczeń biurowych a mieszkalnych również jest inna, co może stanowić wyzwanie aranżacyjne. W przekształconych budynkach można planować lokale o większych wysokościach, co jest zgodne z aktualnymi oczekiwaniami na rynku. Gabaryty budynków biurowych, zwłaszcza tych z przeszklonymi elewacjami, wymagają starannego planowania oświetlenia naturalnego. Nowe pomieszczenia muszą spełniać przepisy dotyczące stosunku powierzchni okien do podłogi. Ponadto trzeba też w sposób szczególny zainteresować się przystosowaniem instalacji sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej. Systemy ogrzewania, chłodzenia i wentylacji również muszą być odpowiednio zmodyfikowane. Może wszak zaistnieć potrzeba ich rozbudowy. Ostatnią rzeczą do wykonania jest implementacja systemu sygnalizacji pożarowej na szerszą skalę, zgodnie z zasadami przewidzianymi dla budynków mieszkalnych. Regulacje te są rzecz jasna zgoła inne niż te przewidziane dla powierzchni biurowych.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *