Pływające domy (houseboat)
26 lutego 2020 0 komentarzy
Bliski kontakt z naturą, woda na wyciągnięcie ręki i delikatne kołysanie to przepis na całkowity relaks. Już od 2013 roku można nie tylko pływać na wodzie, ale również na niej zamieszkać i to z pełnym zapleczem wygód – sauną, kominkiem czy jacuzzi.
W Polsce ideę pływających domów zapoczątkował w 2013 roku Kamil Zaremba, który był pierwszym inwestorem, który wybudował mieszkanie na wodzie. Dom zacumował na Odrze we Wrocławiu. Od tej pory coraz więcej osób marzy, aby spędzić kilka dni w tak bliskich kontakcie z przyrodą, nie rezygnując z lądowych udogodnień. Dlatego powszechne już stały się pływające domy na wynajem.
Houseboaty – czym są?
Houseboaty – bo tak również są nazywane domki na wodzie, to konstrukcje oparte na siatkobetonowych pływakach. Są one bardzo trwałe i wytrzymują nawet zderzenie z lodem. Właśnie dlatego pływające domy mogą być użytkowane cały rok. Obiekty o mniejszym metrażu mogą być wyposażone w silnik, natomiast do zmiany lokalizacji większych jest potrzebny holownik.
Domki mają taki układ jak normalne mieszkanie, czyli posiadają kuchnię, łazienkę, salon czy sypialnię. A te o wyższym standardzie mogą być również wyposażone w kominek, saunę czy jacuzzi.
Większość takich obiektów wymaga zacumowania przy nabrzeżu, które jest wyposażone w dostęp do sieci elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Są jednak również takie, które są samowystarczalne, czyli posiadają panele solarne do wytwarzania energii oraz oczyszczalnię biologiczną, która zastępuje kanalizację.
Do postawienia domku na wodzie nie potrzeba pozwolenia na budowę, bo obiekt jest traktowany jako statek wodny. Ten fakt może być również wadą, bo nie można się w nim zameldować, czyli mieszkać na stałe.
Mimo że postawienie domu można zamknąć nawet w 30 dniach, pod warunkiem że jest on składany z gotowych prefabrykatów, to droga do zamieszkania w nim jest znacznie dłuższa. Trzeba powiem uporać się z wieloma, jeszcze nieustandaryzowanymi procedurami.
Koszt skonstruowania obiektu zależy od zastosowanych materiałów i standardu wyposażenia. Zaczyna się od ok. 90 tys. zł do nawet 400 tys. zł.
Domy na wodzie – najciekawsze realizacje
Pierwszym domem na wodzie był 200 -metrowy budynek zacumowany na Odrze, we Wrocławiu. Ma bardzo lekką konstrukcję i szybko został wybudowany – zaledwie w 3 dni przez 9 osób. Charakteryzuje się nowoczesną bryłą, ogromnymi oknami i przestrzennymi pomieszczeniami.
Dużą popularność zyskują domki na wodzie HTH Houseboats, przeznaczone dla turystów, które znajdują się w Mielnie na Jeziorze Jamno. Jest kilka obiektów, które można wynająć przez cały rok. Te najbardziej luksusowe są wyposażone w odrębną motorówkę, saunę, kominek i wannę z hydromasażem.
Wciąż jednak domki na wodzie pozostają luksusem dla bogatych. Skomplikowane procedury zniechęcają do tego, aby zamieszkać na stałe w takim obiekcie. Dlatego, jeśli chcemy spróbować jak to jest komfortowo spać, jeść, przebywać w saunie czy kąpać się w prywatnym jacuzzi na jeziorze, to warto wynająć taki obiekt na kilka dni. Fale, które ukołyszą nas do snu, będą niesamowitym wspomnieniem.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy, Ciekawe budynki