Cuda architektoniczne

Pałac Parlamentu w Rumunii

15 lutego 2017 0 komentarzy

Rumuński parlament

Tupungato/bigstockphoto.com

Pałac Parlamentu w Rumunii jest dla niektórych reliktem komunizmu, a dla innych oznaką potęgi narodu rumuńskiego. Jest to swego rodzaju pomnik postawiony komunistycznemu dyktatorowi Rumunii Nicolae Ceauşescu. Nazywany jest także Domem Ludowym. Jest to jeden z największych budynków na świecie, który pełni funkcję siedziby władz rządowych. Większy od niego jest tylko Pentagon. Pałac jest jedną z największych atrakcji Bukaresztu, znajduje się w samym sercu miasta. Rumuński Pałac Parlamentu znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa. Pałac może nie zachwyca urodą, ale zdecydowanie imponuje wielkością.

Pomysł wybudowania pałacu powstał w 1980 roku. Budowę rozpoczęto w 1983. Pałac budowano z pomocą 400 architektów, jednak głównym projektantem całego przedsięwzięcia była niespełna 30-letnia Ancę Petrescu. Pałac budowało ponad 20 tysięcy robotników. Budowa pałacu trwała 13 lat. Budowę rozpoczęto od przesiedlenia 40 tysięcy mieszkańców i wyburzenia części starego miasta, znacznej części historycznej Bukaresztu. Aby zrobić miejsce na tak ogromny budynek, potrzebowano około 7 km2 powierzchni. Ostatecznie pałac nawiązuje do budynków neoklasycystycznych o eklektycznym charakterze, pełen przepychu i ornamentów budynek posiada wiele surowych marmurowych powierzchni, eleganckie elementy klasycystyczne oraz bogate, barokowe sztukaterie.

Powierzchnia ogromnego budynku to 65 000 metrów kwadratowych. Pałac posiada 12 kondygnacji ponad ziemią oraz 8 podziemnych, z czego połowa nie została jeszcze zagospodarowana. Budynek jest podzielony na trzy części, a każda z nich różni się tym, do czego są przeznaczone. W pałacu znajduje się ponad 1000 pokoi, sale wielofunkcyjne, których jest 30 a największa z nich ma 16 metrów wysokości i kubaturę ponad 2 tysiące m³. W pałacu znajdują się ponadto restauracje, parkingi podziemne i sala koncertowa. Ponad 400 pokoi przeznaczono na biura. Pokoje, biura oraz sale układają się w wielki labirynt i często należy pokonać kilometry pomiędzy biurem, a salami obrad. Pałac posiada imponujący balkon, zwany “balkonem prezydenckim”. Niektóre wnętrza urządzone są pretensjonalnie, inne ze smakiem i wyczuciem.

Pałac został zbudowany z materiałów pochodzących z Rumunii, co miało na celu podniesienie rangi tej budowli i ukazanie potęgi władzy oraz kraju. Do wybudowania molocha zużyto milion metrów sześciennych marmuru, który pochodził z Transylwanii, 480 żyrandoli zbudowano z trzech i pół tysiąca ton kryształu, drzwi i okna powstały z wykorzystaniem 700 ton stali i brązu, posadzki i drewniane parkiety wykonano z 900 tysięcy metrów sześciennych drewna, a na podłogach znalazły się dywany o powierzchni łącznej ponad 200 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt wykonanej budowy szacowano w 1989 roku na 1,75 miliardów dolarów amerykańskich, a już w 2006 wzrósł on do 3 miliardów euro.

W Pałacu urządzonym z przepychem aktualnie mają swoje miejsce muzea oraz siedziba rumuńskiego parlamentu, urzędują tu m.in. obie izby parlamentu, trybunał konstytucyjny, międzynarodowe centrum konferencyjne, siedziba biura ochrony rządu oraz wydawnictwa urzędowe.

Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki
Tagi: ciekawe budynki w Bukareszcieciekawe budynki w Europieciekawe budynki w Rumunii

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *