Cuda architektoniczne

Odnawianie ceglanej ściany

16 maja 2019 0 komentarzy

Niewiele materiałów prezentuje się równie okazale, co czerwona cegła. Niestety i na niej po pewnym czasie widać upływający czas. Warto wiedzieć, jak można ją odnowić, by znów cieszyła oko.

Potrzebę odnowienia ściany z ceglanej cegły widać gołym okiem. Jeśli widoczny jest na niej osadzony brud bądź ubytki w zaprawie, a po ceglanym kolorze zostało tylko wspomnienie, trzeba pomyśleć o jej renowacji. Z artykułu dowiesz się, jak przebiega renowacja ceglanej ściany.

Oczyszczenie ściany

Pierwszym krokiem w ramach poprawy stanu cegły powinno być oczyszczenie ściany. Trzeba usunąć luźną, ukruszoną zaprawę spomiędzy cegieł, szczególnie jej warstwę wierzchnią, by nowa zaprawa, która zostanie użyta do spoinowania oczyszczonej ściany, miała lepszą przyczepność. Po usunięciu ubytków czas na dokładne umycie jej powierzchni. Jeśli jest to ściana zewnętrza, można umyć ją myjką ciśnieniową. Trzeba to jednak zrobić ostrożnie, by nie zniszczyć jej struktury. Strumień wody powinien być na tyle mocny, by dokładnie obmyć powierzchnię, jednocześnie na tyle bezpieczny, by nie uszkodzić spoiwa. Ścianę można również umyć ręcznie. Umycie ściany ma jeszcze jedną zaletę – mokra cegła będzie łatwiejsza do dalszego oczyszczania, czyli szorowania.

Oczyszczanie można wykonać ręcznie wykorzystując do tego szczotkę drucianą lub ryżową (warto jednak sprawdzić wcześniej, czy nie zostawia śladów, zarysowań itp.). Niestety jest to to dość pracochłonne, brudne i niewdzięczne zajęcie. Prace znacznie przyspieszy użycie wiertarki i polerskiej maty drucianej, lecz tylko wtedy, gdy cegła jest w dobrym stanie. Najskuteczniejszą i najszybszą metodą oczyszczenia ściany jest piaskowanie, jednak jest to najdroższa metoda.

Szlifowanie i gładzenie

Po dokładnym oczyszczeniu czas na szlifowanie i wygładzanie ściany. Można do tego użyć wiertarki z gumową tarczą i nakładanego na nią krążka papieru ściernego. W przypadku braku odpowiednich narzędzi bądź ściany wymagającej dużej ostrożności można to również wykonać ręcznie za pomocą nawiniętego na drewniany klocek papieru ściernego bądź gąbką ścierną. Warstwy pyłu powstałe podczas szlifowania i gładzenia należy usunąć ze ściany szczotką.

Ponowne oczyszczenie i nawilżenie

Aby usunąć resztki pyły, należy przetrzeć ścianę mokrą gąbką. W ten sposób zostanie dokładnie oczyszczona, a jednocześnie stanowi to przygotowanie do kolejnego etapu, czyli do spoinowania – wystarczająco mokra ściana nie będzie zasysać z zaprawy do spoinowania wody, dzięki czemu lepiej będzie się ona wiązać i twardnieć.

Spoinowanie

Czas na uzupełnienie ubytków w spoinach. Przed zastosowaniem zamiennika często wielowiekowej spoiny warto sprawdzić zgodność kolorystyczną na małym kawałku, by uzupełnione ubytki nie odbiegały zbytnio od oryginału.

Zaprawę należy umieścić w spoinach specjalną szpachelką spoinówką. Szpachelka powinna mieć nieco mniejszą szerokość od spoiny. Kolejnym krokiem jest wygładzenie uzupełnionej zaprawy. Można to zrobić za pomocą delikatnego przecierania szmatką.

Impregnacja ściany

Po wyschnięciu spoin (ok. 72 h) umytą, oczyszczoną i uzupełnioną powierzchnię należy zabezpieczyć za pomocą preparatów do impregnacji cegły. Warto pamiętać, by wybrać odpowiedni impregnat, głęboko penetrujący porowatą strukturę cegły. Środek zabezpieczy ścianę przed zabrudzeniami, uchroni przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi, a także ułatwi jej pielęgnację. Należy go nanosić pędzlem lub gąbką.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *