Metody rozbiórki wysokich budynków
20 listopada 2020 0 komentarzy
Rozbiórki wysokich budynków są spektakularne. W internecie można znaleźć wiele nagrań z wyburzeń. Ludzie specjalnie przychodzą na takie akcje, aby zobaczyć na żywo, jak znika ogromna konstrukcja. Jednak za tym chaotycznym widowiskiem kryją się precyzyjne obliczenia i odpowiednio dobrane metody. Bez nich planowe wyburzenie lub rozbiórka mogą zamienić się w katastrofę budowlaną.
Prawo budowlane posługuje się terminem “rozbiórka”, mimo że w epoce wielkich budowli ze stali i betonu częściej jest to wyburzanie, niż stopniowa dekonstrukcja element po elemencie. Jednak nawet dzisiaj zdarzają się sytuacje, gdy wykonawca rozbiórki decyduje się na żmudną, ręczną robotę. Taka metoda znajduje zastosowanie tam, gdzie nie można dotrzeć z ciężkim sprzętem lub nie można go zastosować ze względu na bliskie sąsiedztwo innych, użytkowanych budynków. Ręczna rozbiórka jest precyzyjna, relatywnie cicha oraz stwarza minimalne zagrożenie dla otoczenia. Przeprowadza się ją za pomocą hydraulicznych i pneumatycznych młotów oraz pił tarczowych i linowych.
W praktyce różne metody rozbiórki są stosowane łącznie. Dotyczy to także rozbiórki ręcznej, która często jest etapem wstępnym do zastosowania środków cięższego kalibru, czyli metod mechanicznych lub strzałowych.
Metody mechaniczne są przeprowadzane z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego. Obecnie zazwyczaj stosuje się koparki z osprzętem do kucia i kruszenia. Najistotniejsze ograniczenia wynikają tu z dostępu do rozbieranego obiektu – maszyny wymagają stabilnego, równego podłoża. W niektórych przypadkach mogą operować ze stropów, jednak wymaga do wykonania odpowiednich obliczeń, mających na celu wykazać, czy strop w trakcie rozbiórki wytrzyma takie obciążenie. Zazwyczaj jest to wykonalne w przypadku konstrukcji żelbetowych, cechujących się bardzo dużą wytrzymałością.
Metody mechaniczne są doceniane za szybkość i prostotę. Sprzęt jest mobilny i szybko wykonuje pracę, co pozwala na sprawne przeprowadzenie rozbiórki. Wady to hałas i zanieczyszczenia generowane przez ciężki sprzęt. Z tego względu metoda ta często nie znajduje zastosowania w gęstej, miejskiej zabudowie.
Na koniec powiemy krótko o strzałowych metodach rozbiórki. To właśnie ten sposób wyburzania, który jest najbardziej widowiskowy i tak chętnie oglądany przez internautów. Wbrew pozorom metoda ta wymaga bardzo dużej precyzji. Saper ma za zadanie rozmieszczenie ładunków tak, aby z użyciem ich minimalnej ilości doprowadzić do utraty równowagi przez obiekt budowlany. Najbardziej precyzyjna rozbiórka strzałowa prowadzi do wyburzenia budowli w obrysie zewnętrznym, co w praktyce oznacza, iż po serii detonacji na miejscu budynku zostanie kupa gruzu. Jeśli pozwalają na to warunki (wolne miejsce w sąsiedztwie) budynek można obalić kierunkowo.
Metoda strzałowa jest niezwykle szybka i efektywna, lecz także jest metodą najbardziej niebezpieczną i wymagająca największych kompetencji. Zagrożenie stwarza niezamierzony kierunek upadku konstrukcji, ryzyko pożarów, podmuchy pyłu, fala uderzeniowa i akustyczna oraz rozrzut odłamków.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy