Cuda architektoniczne

Jakie szkodliwe dla zdrowia materiały występują w budownictwie mieszkaniowym?

12 lutego 2025 0 komentarzy

Dom powinien być przede wszystkim trwały i bezpieczny. Nie chodzi tu tylko o solidną konstrukcję, ale i jakość materiałów, jakich użyto do jego zbudowania. Jeśli nie są one co najmniej neutralne dla naszego zdrowia, narażamy się na stały kontakt z toksynami. Niektóre z materiałów czy prefabrykatów, mimo że spełniają normy budowlane, tak naprawdę nie powinny być dopuszczone do użytku. O ich toksyczności dowiadujemy się czasem dopiero po latach, a to oznacza, że ich jakość miała negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Gdy dom cię truje

Wiele materiałów używanych na polskich budowach ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Spora część konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że żyje we wnętrzach, które działają niekorzystnie na ich dobrostan fizyczny. Cierpią na tym przede wszystkim alergicy, osoby starsze i dzieci. Warto przy tym zauważyć, że niektóre materiały są niebezpieczne tylko na etapie budowy czy remontu, a codzienna eksploatacja przestrzeni, z których powstały nie jest groźna. Ważna jest jednak świadomość problemu i wiedza na temat tego, z czego tak naprawdę zbudowany jest nasz dom lub mieszkanie.

Wyróżniamy materiały budowlane, które działają na ludzki organizm bezpośrednio lub przez promieniowanie. W pierwszej grupie znajdują się przede wszystkim substancje pyliste lub wydzielające szkodliwe gazy. W drugiej materiały promieniotwórcze zawierające izotopy radu, potasu lub toru. W praktyce źródłem promieniowania mogą być żużlobeton cegła czy nawet kamienie naturalne. To ważne, ponieważ radioaktywny radon kumuluje się w zamkniętych i źle wentylowanych pomieszczeniach. Problem ten najczęściej dotyczy piwnic i poddaszy.

Na co konkretnie uważać?

W ostatnich latach sporo się mówi o szkodliwym azbeście. Stosowanie go w branży budowlanej jest od dawna zakazane. Nie oznacza to niestety, że nie można go znaleźć w starych zabudowaniach. Płyty azbestowe nie stwarzają zagrożenia do momentu ich demontażu czy nacinania. Dlaczego? Niebezpieczny i rakotwórczy jest pył azbestowy.

Działanie toksyczne wykazuje też kadm i ołów, z których robi się część dostępnych na rynku płyt PCW. Ołów bywa też składnikiem niektórych farb.

Na czarnej liście szkodliwych substancji wykorzystywanych w przemyśle budowlanym powinien znaleźć się też toluen, benzen oraz ksylen. Wszystkie spotyka się w syntetycznych klejach, żywicach i farbach. Osoby, które mają z nimi stały kontakt, narażają się na uszkodzenia układów oddechowego, krwionośnego i nerwowego. Do pierwszych objawów zatrucia należą bóle głowy, stawów oraz widoczne podrażnienia skóry.

Niekorzystne właściwości i zły wpływ na ludzki organizm ma również chlorek winylu. Wciąż jest on często stosowany przy produkcji okien i okładzin podłogowych. Warto podkreślić, że w stężeniach używanych do produkcji mebli czy elementów wykończenia wnętrz może działać drażniąco na układ oddechowy. Znacząco zwiększa to ryzyko wystąpienia alergii czy astmy. Co ciekawe na toksyczność niektórych elementów budowlanych ma wpływ wilgotność powietrza i temperatura w mieszkaniu. Aby się zorientować czy nasze meble lub podłogi są bezpieczne, potrzebna jest więc konkretna wiedza.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy
Tagi: architektura mieszkalna

Poprzedni artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *