Cuda architektoniczne

Jak architektura budynków wpływa na zdrowie?

23 października 2024 0 komentarzy

W niektórych dzielnicach czy częściach miasta czujemy się lepiej niż w innych. Architektura może nas skłaniać do zatrzymania się w biegu lub wręcz odwrotnie przyspieszać nasze kroki lub wywołać napięcie wewnętrzne. Na jakiej zasadzie projektowanie przestrzeni wpływa na ludzi i ich dobrostan psychiczny? I jak wykorzystuje to nowoczesna architektura?

Architektura zorientowana na człowieka

Architekci od lat zastanawiają się nad tym, jak tworzyć budynki nie tylko funkcjonalne, ale i przyjazne mieszkańcom. Wygląd i układ zabudowy może wspierać ich orientację w terenie, redukować stres czy sprzyjać integracji społecznej. Aby osiągać te cele, coraz częściej korzysta się ze wsparcia sztucznej inteligencji w projektowaniu zabudowy wielorodzinnej, punktów usługowych czy biurowców (“AI w pracy architekta”). Osiedla z wielkiej płyty tworzone tak by każdy budynek był taki sam, w perspektywie czasu okazały się przytłaczające. Taki typ zabudowy sprawia, że mieszkańcy mogą czuć się zagubieni.

Co ciekawe architektura może też wpływać na sposób poruszania się ludzi. Ta odpowiednio zaprojektowana ma szansę skłaniać do wyciszenie się, zwolnienia kroku. Jeśli dodatkowo wokół budynku mamy do dyspozycji ławki lub tereny zielone, przechodnie mają gdzie odpocząć, porozmawiać ze sobą. Tworzy to bardziej zintegrowaną społeczność, która jest mniej podatna na stres. Elementy użytkowe budynków takie jak schody czy windy również mogą działać na ludzi, którzy ich używają. Ciekawym przykładem są windy w Muzeum Mercedes-Benz. Wyglądają one jak wehikuły czasu, a w czasie podróży można zapoznać się z multimedialnymi materiałami na temat historii firmy. Dzięki temu taka przejażdżka ma również wymiar edukacyjny.

Budynki przyszłości

Jednym z nowych zadań architektury jest zapewnienie odwiedzającym wrażeń, opowiedzenie historii i stworzenie pretekstu do spotkania. Niespieszny spacer i rozmowa z sąsiadami znacząco przyczynia się do redukcji stresu i wzmocnienia poczucia szczęścia.

Odpowiednio zaprojektowane budynki wspierają też witalność danego miejsca. Wygodne ścieżki przesiadkowe na dworcu, mają szansę zachęcić ludzi do zmiany środka transportu właśnie w tym miejscu. To działa również w przypadku ważnych punktów miasta, które na przykład w godzinach szczytu są przeciążone. Już dziś architekci przy wsparciu sztucznej inteligencji projektują takie trasy, tak by unikać przytłaczającego tłoku.

W architekturze ważny jest detal. Wpływa on nie tylko na funkcjonalność czy estetykę zabudowy, ale też samopoczucie ludzi korzystających z budynku. Współczesne projekty skupiają się głównie na funkcji praktycznej, architektura przyszłości coraz częściej będzie dbała też o estetykę zabudowy i ich wnętrze. Dlaczego? Ponieważ przebywanie w przyjaznych dla oka wnętrzach działa na ludzi kojąco i skłania ich do tego, by na chwilę zatrzymali się w biegu i spojrzeli na otaczającą ich zabudowę. Taki moment wytchnienia jest kluczowy dla naszego dobrostanu i przez to bardzo cenny.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *