Cuda architektoniczne

Gotowy czy na zamówienie? Jaki projekt będzie dla Ciebie lepszy?

26 lipca 2024 0 komentarzy

Wybór odpowiedniego projektu to jedna z najważniejszych decyzji przy budowie domu, ponieważ właśnie ten wybór wpłynie na to, w jakich przestrzeniach właściciele będą żyć, spędzać wolny czas czy pracować. Projekt musi więc uwzględniać szereg kryteriów, warunków zabudowy, jak również indywidualne potrzeby i upodobania właścicieli. Inwestorzy możliwości mają dwie – wybrać jeden z gotowych, katalogowych projektów przygotowanych przez pracownie architektoniczne lub zlecić wykonanie indywidualnego projektu wybranemu architektowi. Czym różnią się te dwie możliwości? Jakie są zalety i wady obu opcji? Która z opcji jest bardziej korzystna?

Projekt gotowy – zalety i wady

Wśród zalet gotowych projektów wymienić można cenę, ponieważ są one zazwyczaj tańsze od projektów indywidualnych. Kolejną zaletą jest fakt, że baza takich projektów jest naprawdę bogata i niemal każdy inwestor będzie w stanie znaleźć odpowiedni projekt. Gotowy projekt to niewątpliwie też oszczędność czasu, ponieważ jest od razu gotowy do użycia, inwestor nie musi więc czekać miesięcy na jego przygotowanie. Do wad zaliczyć możemy natomiast brak indywidualizacji, bo gotowy projekt nie zawsze będzie idealnie skrojony do potrzeb inwestora, może więc nie spełnić wszystkich oczekiwań i wymagań inwestora. Co więcej, dokonanie zmian w projekcie może okazać się skomplikowane i narazić inwestora na dodatkowe koszty. Nie każdy typowy projekt da się też posadowić na każdej działce. Kolejną wadą może być powtarzalność projektów i trzeba liczyć się też z tym, że w sąsiedztwie pojawić się może identyczny dom.

Projekt na zamówienie – zalety i wady

Projekt na zamówienie to produkt dopasowany w każdym szczególe do potrzeb inwestora. Jednocześnie spełnia on wymagania formalne dla danej działki, wykorzystując jej wszystkie atuty. Jest szczególnie korzystne, kiedy inwestor posiada nietypową działkę, np. gdy jest wąska czy ma spory spadek, lub gdy na danym terenie obowiązują restrykcyjne warunki zabudowy, ograniczające możliwości wybór domu do niewielkiej grupy projektów. Projekt na zamówienie jest wtedy doskonałym rozwiązaniem. Jest też najlepszą opcją dla inwestorów ze sprecyzowaną wizją wymarzonego i jedynego w swoim rodzaju domu. Wśród wad wymienić należy na pewno koszty. Będą one jeszcze rosły m.in. wraz z wielkością domu i stopniem jego skomplikowania. Przygotowanie takiego projektu zajmie też znacznie więcej czasu. Ogromne znaczenie będzie miał też wybór architekta. Warto zdecydować się na osobę z doświadczeniem w swoim fachu, posiadającą szeroką wiedzę w zakresie konstrukcji, materiałów czy instalacji, ale też potrafiącą zrozumieć potrzeby inwestora i odpowiednio mu doradzić.

Jak wybrać?

Wybór między gotowym projektem a tym na zamówienie to decyzja, która wymaga głębokiego zastanowienia. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, ale też budżetu i gotowości do zaangażowania się w proces budowy. Pamiętaj przy tym, że celem jest dom, który będzie dla Ciebie i Twojej rodziny miejscem bezpiecznym, szczęśliwym i komfortowym.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy
Tagi: architektura mieszkalna

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *