Cuda architektoniczne

Drewno w architekturze miejskiej

18 marca 2025 0 komentarzy

W ostatnich latach notuje się wzrost zainteresowania nowoczesnymi budynkami wznoszonymi z drewna, które stają się symbolami innowacji, ekorozwoju i harmonii z naturą. Jeszcze do niedawna drewno kojarzone było przede wszystkim z budownictwem domków wiejskich, lecz dzisiaj budowle z drewna nazywamy nowoczesnymi.

Drewno jako symbol nowoczesności

Budynków z drewna, którym warto poświęcić uwagę, jest na świecie coraz więcej. Jednym z ciekawszych jest na pewno Mjøstårnet. Mjøstårnet to imponujący budynek mieszkalny i biurowy znajdujący się w Norwegii, w mieście Brumunddal. Składa się z 18 kondygnacji i ma wysokość 84,5 m, co czyni go najwyższym drewnianym budynkiem na świecie. Zaprojektowany został przez norweską firmę architektoniczną Voll Arkitekter. Dzięki wykorzystaniu drewna jako głównego materiału konstrukcyjnego, budowa tego wieżowca była w dużym stopniu zrównoważona i ekologiczna.

Wśród innowacyjnych budynków drewnianych wymienić należy też budynek Aspen Art Museum. Muzeum znajduje się w Aspen w Kolorado. Zaprojektowany przez japońskiego architekta Shigeru Bana budynek wyróżnia się właśnie wykorzystaniem drewna jako kluczowego materiału budowlanego. Główną cechą Aspen Art jest jego drewniana konstrukcja, a najbardziej charakterystycznymi elementami tej konstrukcji są widoczne belki i kolumny, które tworzą geometryczne wzory i układy, nadając całej budowli niepowtarzalny wygląd.

Wart uwagi jest również budynek mieszkalny w Sztokholmie. 79&Park zbudowany jest z prefabrykowanych modułów i stanowi jeden z najciekawszych projektów architektonicznych w Sztokholmie. Zaprojektowany został przez studio architektoniczne BIG, a wyróżnia go nowoczesny, ale jednocześnie harmonijny styl, który łączy elementy drewna, szkła, betonu.

W Szwecji powstaje jeszcze jeden bardzo ciekawy projekt – Stockholm Wood City to kompleks o powierzchni 250 tys. mkw., w którym będzie się mieściło 7 tys. biur i 2 tys. domów. Jego budowa ruszyć ma już w tym roku.

W Polsce też budujemy z drewna

W Wielu pod Kościerzyną powstał nowoczesny, trzykondygnacyjny biurowiec, który stanie się siedzibą firmy Sylva, polskiego producenta drewna. Projekt autorstwa APA Wojciechowski Architekci jest bez wątpienia wyjątkowy, gdyż w Polsce tego typu budowli mamy na razie niewiele. Biurowiec w Wielu ma około 1,5 tys. mkw., a do jego budowy użyto technologii drewna CLT, czyli drewna klejonego krzyżowo. Materiał ten w ostatnim czasie zyskuje na popularności przede wszystkim ze względu na to, że jest lekki i efektywny energetycznie. Technologia ta umożliwia wznoszenie budynków o wysokiej odporności ogniowej i niskim śladzie węglowym.

Kolejny interesujący polski projekt nosi nazwę Habitat 19. Ten innowacyjny budynek wielorodzinny wznoszony także w technologii drewna CLT ma zostać wybudowany w Zabrzu. Budynek zaprojektowany został przez pracownię architektoniczną BaH Studio ze wsparciem wykonawczo-wdrożeniowym firmy Omfo. Zaplanowano dziesięć autonomicznych, dwukondygnacyjnych kostek mieszkalnych z drewna CLT, umieszczonych na żelbetowym podium z zielonymi dachami.

Dodane w kategorii: Materiały w architekturze
Tagi: budownictwo drewniane

Poprzedni artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *