Cuda architektoniczne

Dach płaski czy spadzisty – jakie są wady i zalety obydwu typów dachów?

30 września 2024 0 komentarzy

Budowa dachu jest jednym z kluczowych elementów procesu inwestycyjnego. To decyzja dotycząca nie tylko wyglądu i funkcjonalności budynku, ale przede wszystkim kosztów jego realizacji. Choć wielu kojarzące się z epoką PRL i domami-kostkami, obecnie moda na płaskie dachy powraca, co z kolei nie oznacza, że dachy spadziste są już niemodne. Każde z rozwiązań posiada wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę w procesie podejmowania decyzji.

Dach płaski – wady i zalety

Płaski dach, wciąż kojarzący się z PRL, ostatnimi czasy stał się popularny wśród projektantów nowoczesnych domów. Doskonale komponuje się on wizualnie z modernistycznymi projektami, współgrając z ich prostotą oraz geometryczną formą, podkreślającą nowoczesność.

Dach ten cechuje się też szeregiem innych zalet. Przede wszystkim jest to co najmniej kilkanaście procent niższy koszt budowy niż w przypadku innych dachów. Otóż konstrukcja jest znacznie prostsza, a przez to oszczędzająca na zużyciu materiałów. Ponadto na stropodachu nie układa się drogiej dachówki ceramicznej czy blachodachówki, ale tańszą papę termozgrzewalną.

Właściwie zaprojektowana izolacja i dobrej jakości materiały zapewnią też redukcje strat ciepła. Nie bez znaczenia też jest większa odporność płaskiego dachu na gwałtowne wichury.

Dach płaski jest jednocześnie stropem dla ostatniej kondygnacji (stropodachem), co eliminuje skosy, tym samym dając większą przestrzeń użytkową. Zyskuje się możliwość zagospodarowania przestrzeni w dowolny sposób. Taki dach daje ponadto dodatkową przestrzeń pod tzw. zielone ogrody lub fotowoltaikę.

W takim przypadku jednak będzie wiązało się to z bardziej zaawansowanymi pracami, przygotowującymi strop na dodatkowe obciążenia. W przypadku ogrodu konieczne będzie ułożenie dodatkowych warstw ochronnych, umożliwiających posadzenie roślin na dachu, co oczywiście znacznie podwyższy koszt budowy takiego dachu.

Płaski dach musi posiadać odpowiednią izolację i odwodnienia. Trzeba stworzyć odpowiedni system drenażu, aby zapobiec gromadzeniu się wody na dachu, gdyż wszelkie zastoiska wody prowadzą do uszkodzeń. Problematyczne mogą okazać się także opady śniegu.

Dach spadzisty – wady i zalety

Dachy spadziste są nadal chętnie wybierane przez inwestorów. Rozwiązanie takie pozwala na ciekawe aranżacje poddasza, zacienionego miejsca np. na taras czy garaż. Jest to także wciąż preferowane rozwiązanie w projektach klasycznych, nawet pomimo większej ilość materiałów potrzebnej do jego wykonania.

Duży kąt nachylenia sprawia, że odprowadzanie wody jest dobre i nie trzeba martwić się o odśnieżanie. Pomaga to w utrzymaniu dachu w dobrym stanie przez długie lata.

Co dla jednych jest atutem, dla innych może stać się problemem, gdyż dach spadzisty bez wątpienia zabiera pewną część przestrzeni użytkowej ze względu na niepraktyczne skosy. Ponadto spadzisty dach utrudnia dostęp do infrastruktury technicznej ulokowanej na dachu, co wymaga dodatkowych środków bezpieczeństwa i specjalistycznego sprzętu do prac wysokościowych. Wynajęcie profesjonalnej ekipy zwiększy koszty utrzymania i konserwacji.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *