Czy drewniane domy były przyczyną wielkiego pożaru w USA?
10 lutego 2025 0 komentarzy
Budowa domów drewnianych w USA wynika z tradycji, ekologii oraz ekonomii. Żadna inne technologia budowy na razie nie jest tak popularna, jak konstrukcje drewniane. Dom jest tani, a budowę można zrealizować bardzo szybko. Również odbudowę po pożarach, które w niektórych stanach nie są rzadkością.
Drewno jest podstawowym materiałem budowlanym w przypadku większości domów jednorodzinnych w Stanach Zjednoczonych. Inne materiały są używane w zasadzie tylko tam, gdzie prawo wymaga zwiększonej odporności. W takim przypadku dom ma jednak stawić czoła huraganom, a nie pożarom.
Tradycja, ekologia, pieniądze i czas
Drewno jako budulec jest wykorzystywane w USA od wieków. W przeciwieństwie do kamienia, cementu czy stali, jest ono łatwo dostępne i przede wszystkim przez długi czas było darmowe.
Ze względu na wielkość obszarów leśnych, nawet w stanach o preriowym charakterze, nie ma problemów z dostępnością surowca. Transport i przygotowanie materiałów są tanie. Uprawy leśne są odbudowywane, a sam materiał, w przeciwieństwie do betonu, nie powoduje wzrostu produkcji dwutlenku węgla, przez co surowiec ten uważany jest za ekologiczny.
Budowy z drewna są realizowane błyskawicznie w porównaniu do stosowanej u nas tradycyjnej technologii murowanej. Średni czas budowy domu jednorodzinnego w Polsce do od 24 do 48 miesięcy. Budowa domu w Stanach Zjednoczonych trwa około 6 miesięcy niezależnie od wielkości budynku. Duże, luksusowe wille o dużej powierzchni użytkowej, takie jak te, które w ostatnich tygodniach płonęły w okolicach Los Angeles, również powstają w czasie zaledwie kilku lub kilkunastu miesięcy.
Krótki czas realizacji inwestycji to niewątpliwy atut dla Amerykanów, którzy rzadko budują dom na pokolenia. W ciągu życia przeprowadzają się nawet kilkanaście razy i w jednym miejscu mieszkają zazwyczaj nie dłużej niż kilka lat. Szybka budowa umożliwia również łatwe odtworzenie domu po pożarze, co często jest warunkiem wypłaty odszkodowania.
Jeśli nawet ktoś chciałby skorzystać z innej technologii, to miałby problem ze znalezieniem projektanta, który specjalizuje się w takich rozwiązaniach oraz ekipy budowlanej, która miałaby doświadczenie w stawianiu domów, np. murowanych.
Mimo że wykorzystywana technologia ewoluowała przez lata oraz zmieniały się wytyczne dotyczące budowy nowych domów, to konstrukcje drewniane wciąż nie są w pełni odporne na ogień.
Brak przepisów poprawiających bezpieczeństwo
Wprowadzone na terenach o podwyższonym ryzyku wytyczne, zalecają użycie ognioodpornych materiałów do budowy ścian zewnętrznych i dachów. Powinien również zostać przygotowany wokół domu pas terenu o szerokości około 10 metrów, na którym nie powinny się znajdować materiały łatwopalne, w tym roślinność ułatwiająca rozprzestrzenianie się pożarów. Wytyczne dotyczą jednak zazwyczaj tylko nowych domów. Nie ma, zgodnie z przepisami, konieczności poprawy bezpieczeństwa istniejących budynków.
Pożary lasów na zachodzie USA nie są podobne do tych, które występuję w Polsce. Same lasy też są inne. Średnia powierzchnia pożaru lasu u nas to niecały hektar. Co roku ogień trawi około 3,6 tys. hektarów. W Kalifornii pojedyncze pożary często obejmują ogromne połacie lasu i w efekcie co roku płonie w tym stanie nawet 400 tys. hektarów.
Lasy w okolicach Los Angeles porastają górskie zbocza, co utrudnia gaszenie ognisk pożaru i ułatwia ich rozprzestrzenianie. Roślinność jest gęsta i sucha ze względu na niewielkie sumy opadów i wiejące w poprzek górskich pasm fenowe, ciepłe wiatry o dużej sile.
To wszystko sprawia, że pożary lasów często obejmują tereny mieszkalne, a budynki skonstruowane z łatwopalnych materiałów nie stanowią dla nich większej przeszkody.
Amerykanie niestety nie uczą się na błędach i spalone domostwa często są odbudowywane w tym samym miejscu i w tej samej technologii. Badania wykazały, że nawet 60 proc. budynków niszczonych przez ogień, to konstrukcje nie starsze niż 6 lat.
Brakuje też rozwiązań, które mogłyby zachęcić do zastosowania innej technologii. Ubezpieczyciele, mimo że są zmuszeni do wypłaty olbrzymich odszkodowań, nie oferują tańszych polis ubezpieczeniowych, jeśli wykorzysta się technologię bardziej odporną na ogień. Za to bardzo często mieszkańcy mogą skorzystać z tanich materiałów budowlanych oraz szybko zrealizować budowę w tradycyjnej, drewnianej technologii.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy