Chrysler Building
27 września 2016 0 komentarzy
Chrysler Building do drapacz chmur znajdujący się w Nowym Jorku w dzielnicy Manhattan. Jest jednym z symboli miasta. Mierzy aż 319 metrów wysokości. Jego budowę rozpoczęto w roku 1928, a ukończono w nieco ponad dwa lata później. Wieżowiec zaprojektowali w stylu art deco William van Alen oraz Reinhard, Hofmeister & Walguist. W momencie wybudowania objął miano najwyższego budynku na świecie oraz najwyższej konstrukcji będącej dziełem człowieka. Ceremonia otwarcia miała miejsce dnia 27 maja 1930 roku.
Architektura i wyposażenie
Chrysler Buidling wybudowany został na zlecenie Waltera Chryslera jako siedziba korporacji Chrysler. W chwili obecnej jest własnością TNW Real Estate oraz Tishman Speyer Properties. Stanowi znany przykład architektury art deco. Wyróżniają go m.in. ozdoby przypominające elementy samochodów marki Chrysler. Początkowo drapacz chmur posiadał ogromny taras widokowy, jednak został szybko zamknięty i zamieniony restaurację. W czasach wielkiego kryzysu interes upadł, a pierwotny taras został prywatną jadalnią “Cloud Club”. Najwyższe piętra są miejscem radiowej stacji nadawczej i magazynem sprzęty mechanicznego oraz elektronicznego. Na szycie zamontowane jest oświetlenie, które przyjmuje w zależności od okazje różnorodne zabarwienie.
Budynek wieńczy stalowa iglica. Wnętrze Chrysler Building ozdabiają egipskie motywy, a sufit fresk autorstwa Edwarda Trumbulla – “Transport and Human Endeavor”. Przedstawiana on budynki, samoloty oraz sceny z fabryki Chryslera. W wieżowcu znajdują się aż 3862 okna. Przez wiele osób jest on uważany za kwintesencję stylu drapacza chmur. Budynek posłużył zresztą jako inspiracja w przypadku wielu innych wieżowców np. One Liberty Palace w Filadelfii.
Zarys historyczny
W momencie budowy Chrysler Building na świecie trwał wyścig, kto zbuduje najwyższy budynek świata. Tempo prac było oszałamiające – wznoszono aż 4 piętra tygodniowo. Nad budową pracowało jednocześnie nawet 3 tysiące osób. W momencie wybudowania wieżowiec został najwyższą budowlą na świecie, mimo iż początkowe plany zakładały budowę niewielkiego biurowca. Stało się to za sprawą Williama Van Alena, który potajemnie załatwił pozwolenie na wzniesienie liczącej aż 60 metrów iglicy, którą umieszczono w środku. Jednak Chrysler Building miano najwyższej konstrukcji na świecie dzierżył tylko rok, bowiem wówczas wzniesiono słynne Empire State Building. Do dzisiaj jest najwyższym na świecie budynkiem wykonanym z cegły.
W latach 50. Chrysler Building został sprzedany przez korporację Chryslera. Pomimo to drapacz chmur zachował swoją dawną nazwę. W roku 1945 zamknięty został taras widokowy, “Cloud Club” przetrwał natomiast do lat 70. XX wieku. W latach 1978-1995 trwała renowacja wieżowca. Zakończyła ją odnowa iglicy. Mimo upływu czasu Chrysler Building nie traci na popularności i rozpoznawalności. Uznawany jest za jeden z najważniejszych symboli miasta. W 2005 roku budynek znalazł się na liście 10 budowli Nowego Jorku, które architekci i konstruktorzy uznali za najbardziej godne uwagi.
Dodane w kategorii: Architektura nowożytna, Ciekawe budynki