Architekt a odpowiedzialność społeczna
29 lipca 2024 0 komentarzy
Nie ulega wątpliwości, że architektura ma wpływ zarówno na pojedynczego człowieka, jak i całe społeczeństwo. Przestrzeń miejska, w której żyjemy, kształtuje nasze samopoczucie i w dużym stopniu decyduje o jakości życia. Warunki panujące na osiedlach są powiązane z poziomem przestępczości czy problemem uzależnień i mogą wywoływać lub zniwelować poczucie niższości lub izolacji. Wszystko to sprawia, że odpowiedzialność społeczna architektów jest bardzo duża i im lepszą mają tego świadomość, tym lepiej żyje się mieszkańcom projektowanych przez nich budynków.
Tworzyć lepsze miejsca do życia
Odpowiedzialność społeczna w architekturze oznacza dziś przede wszystkim zrównoważone ekologicznie projekty. Aby można było je za takie uznać, muszą spełniać dwa podstawowe cele. Z jednej strony zminimalizować negatywny wpływ zabudowy na środowisko, z drugiej zapewniać ludziom kontakt z naturą. Wszystko to znakomicie wpisuje się w założenia zielonego budownictwa, czyli dążenia by zarówno budowa i eksploatacja, jak i rozbiórka nieruchomości nie dewastowała ekosystemu, na którym się znajduje. Kwintesencją społecznej odpowiedzialności architekta jest więc przekonanie, że może on tworzyć coraz lepsze miejsca do życia dla ludzi w zgodzie z rytmem natury.
Architektura od zawsze wpływała na społeczeństwo i przyczyniła się do jego ucywilizowania. Człowiek opanowując i porządkując konkretną przestrzeń, inicjuje bardzo ważny proces. Ma on kluczowe znaczenie dla jakości życia mieszkających tam ludzi, a patrząc długofalowo może wpływać na ich postawy życiowe oraz wartości. Dom w przyjaznym i wygodnym otoczeniu z pewnością przyczynia się do redukcji stresu i agresji. To oznacza bardziej bezpieczne społeczeństwo. Oczywiście budynki same w sobie nie zapewnią szczęścia, tak jak nowoczesny budynek szkolny nie uczy. Jednak mieszkańcy lepiej zaprojektowanych osiedli i domów mają lepsze warunki do tego, by się rozwijać.
Na co ma wpływ architekt?
Dziś architekt jest często częścią zespołu i ma niewielki wpływ na całościowy obraz inwestycji. Dlatego tak ważne jest, by poszerzać świadomość dotyczącą tego jak ważna może być architektura dla mieszkańców domów, osiedli i miast. Deweloperzy i projektanci powinni stawiać na pierwszym miejscu potrzeby osób, które będą korzystać z tworzonej przez nich zabudowy. Oznacza to zapewnienie lokatorom dostępu do terenów zielonych i dbanie o minimalizowanie negatywnego wpływu budynku na środowisko. Jest to misja, do której wciąż trzeba dążyć, podnosząc normy etyczne w sektorze budownictwa, również mieszkaniowego.
Współczesne projekty architektoniczne coraz częściej stawiają na innowacyjne rozwiązania, których zadaniem jest tworzenie coraz wygodniejszych budynków. Trendy te są żywe również w Polsce. W naszym kraju od lat istnieje architektura zaangażowana społecznie, a jej przedstawiciele walczą między innymi z nierównościami społecznymi czy ubóstwem. Postawę tę należy wzmacniać szczególnie w czasach niedoboru mieszkań i kryzysu klimatycznego. Nowoczesne, tanie i energooszczędne budownictwo nie rozwiąże najbardziej palących problemów gospodarczych czy społecznych, ale może w tym znacząco pomóc.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy