Jerzy Sołtan
17 lutego 2020 0 komentarzy
Jerzy Sołtan był wielkim architekt pochodzenia łotewskiego. Urodził się w marcu 1913 roku w niewielkiej wsi – Prezmie. Podczas swojego 92-letniego życia zajmował się m.in. rzeźbą, sztuką użytkową oraz grafiką. Tworzył i projektował m.in. w Polsce. Jerzy Sołtan zmarł w 2005 roku w Bostonie.
Życiorys Jerzego Sołtana
Studiował na Politechnice Warszawskiej kilka lat przed rozpoczęciem II Wojny Światowej (w latach 1931-1935). Po rozpoczęciu wojny, w 1939 roku, trafił on do niewoli. Skupił się wówczas na tłumaczeniu książki wielkiego architekta – Le Corbusiera. Po odzyskaniu wolności i zakończeniu wojny zdecydował się wyjechać do Francji, aby podjąć współpracę ze wspomnianym twórcą. Pod skrzydłami Le Corbusiera, specjalizującego się w modernizmie, spędził 4 lata. W 1949 roku zatęsknił jednak za Polską i latem wrócił do kraju. W Warszawie podjął pracę dydaktyczną na ASP. Rok później stworzył wydział Architektury Wnętrz i został jego dziekanem.
Praca na ASP zaowocowała wieloma ważnymi kontaktami, dzięki którym artysta miał możliwość podjęcia pracy jako rzeczoznawca Izby Handlu Zagranicznego. To dało mu z kolei możliwość przeprowadzania twórczych projektów pawilonów, które miały służyć do różnego rodzaju wystaw.
W 1954 powołane zostały Zakłady Artystyczno-Badawcze. Jerzy Sołtan, jako twórca, poświęcił się im bez reszty. W nich realizował swój autorski program, uczył studentów współpracy i otaczał się wielkimi artystami. Jednak już na początku lat 60 Zakłady powoli przestawały mieć funkcję czysto dydaktyczną. Skupiono się wówczas bardziej na produkcji. W tym czasie artysta odbywał coraz więcej podróży do USA (wykładał bowiem na uniwersytecie Harvarda, był tam profesorem na wydziale Projektowania Architektonicznego i Urbanistyki), gdzie w 1967 roku się przeprowadził. Było to podyktowane uzyskaniem stanowiska Dziekana Wydziału Architektury na Harvardzie. W roku 1974 zmienił stanowisko dziekana na dyrektora w programie Przestrzennego Planowania Miast. Po kolejnych 5 latach Jerzy Sołtan przeszedł na emeryturę.
Twórczość Jerzego Sołtana
Wspólnie z wielkimi architektami – Jerzym Hryniewieckim oraz Zbigniewem Ihnatowiczem – zaprojektował Stadion X-lecia w Warszawie. Później, wraz z zespołem bardzo dobrych specjalistów, tworzył m.in. takie projekty jak:
- „Warszawianka” – kompleks sportowy w Warszawie,
- Bar „Wenecja” w Warszawie,
- Dworzec Warszawa-Śródmieście (głównie jego wnętrza).
Jerzy Sołtan – przekonania
Uważał on, że najważniejsze jest krytyczne spojrzenie na to, co się tworzy. Bardzo istotne było również to, aby uwzględniać potrzeby i oczekiwania swoich zleceniodawców. Niemniej jednak same realizacje tworzone miały być w sposób bezkompromisowy. Tego wszystkiego Jerzy Sołtan usiłował z resztą nauczyć swoich studentów podczas pracy na ASP w Warszawie. Prowadził zajęcia w sposób ciekawy, stawiał uczniom wyzwania i organizował konkursy, w których mieli oni okazję się wykazać. Jerzy Sołtan uważał również, że przy tworzeniu najbardziej liczy się współpraca. W miarę możliwości otaczał się znakomitymi malarzami, rzeźbiarzami i innymi artystami.
Wybitna postać Jerzego Sołtana odcisnęła piętno nie tylko na warszawskiej zabudowie, ale również na metodach dydaktycznych. Wprowadził on szereg pozytywnych zmian, dzięki czemu młodzi architekci mieli szansę rozwijać swoje umiejętności w najlepszy, możliwy sposób.
Dodane w kategorii: Słynni architekci