Typy ogrodzenia wokół posesji – jakie ogrodzenie wybrać?
15 lutego 2018 0 komentarzy
Ogrodzenie posesji nie tylko chroni prywatność, jest również wizytówką domu. Stawiane na lata, wymaga więc dobrego zaprojektowania, dopasowania do bryły i wykończenia budynku.
Planowanie ogrodzenia warto zacząć już na etapie prac budowlanych. Przy wyborze rodzaju ogrodzenia warto wziąć pod uwagę estetykę, dopasowanie do bryły budynku, trwałość oraz koszt wykonania i konserwacji. Dobrze zaprojektowane będzie stanowić wspaniałą wizytówkę domu. Ogrodzenie powinno współgrać ze stylem architektonicznym domu, rodzajem elewacji, charakterem zabudowań działki i tworzyć spójną całość z otoczeniem. Rodzaj ogrodzenia warto dopasować do wielkości działki i stopnia, w jakim chcemy chronić naszą prywatność.
Możemy zbudować je zarówno w stylu tradycyjnym, jak i mniej konwencjonalnym, może być ażurowe bądź całkowicie osłaniać naszą posesję. Do najpopularniejszych rodzajów ogrodzeń należą: kamienne, betonowe, metalowe, drewniane i „żywe”.
Ogrodzenie kamienne
Kamień jest dużo trwalszy od drewna, ale, niestety, droższy. Do budowy ogrodzeń stosowany jest kamień łupany, cięty i kamień polny – najczęściej wykorzystuje się bazalt, granit i kwarcyt. Z kamienia buduje się także słupki i cokoły ogrodzeń z wypełnieniami z innych materiałów. Ogrodzenie z kamienia ma surowy charakter, dlatego dobrze połączyć je z cieplejszymi materiałami, np. z drewnem. Warto dopasować rodzaj użytego kamienia do kamienia wykorzystanego w cokole budynku, elewacji, wyłożonego na tarasie bądź schodach. Ze względu na wrażenie masywności najlepiej sprawdzi się na dużych posesjach. Jednym z wariantów ogrodzenia kamiennego są gabiony – prostopadłościenne kosze ze stalowego drutu wypełniane ciosanymi i łupanymi kamieniami. Ich wykonanie nie jest łatwe, lecz mają bardzo efektowny wygląd.
Ogrodzenie betonowe
Ogrodzenia z betonu są trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Najlepiej wyglądają na dużych posesjach. Na małych działkach sprawiają wrażenie przytłaczającej ciężkości. W przypadku domów o surowej architekturze i geometrycznych bryłach ogrodzenie betonowe będzie najbardziej praktycznym i pasującym rozwiązaniem. Betonowy mur można ożywić połączeniem z elementami z drewna lub metalu. Główną zaletą ogrodzenia betonowego jest niska cena.
Ogrodzenie metalowe
Ten typ ogrodzenia jest obecnie najpopularniejszy. Mamy do wyboru ogrodzenia kute, systemowe (panelowe, modułowe) lub ogrodzenia z siatki.
Ich powierzchnię producenci zabezpieczają przed korozją poprzez powlekanie farbą, tworzywem, lub innym metalem. Najtańsza jest siatka – niestety nie zapewnia prywatności. Najdroższym, ale i efektowniejszym rodzajem ogrodzeń metalowych są ogrodzenia kute, zaliczane do wyrobów kowalstwa artystycznego. Ogrodzenie metalowe można oprzeć na słupkach lub kolumnach z kamienia, czy cegły.
Ogrodzenie drewniane
Ogrodzenie drewniane może mieć formę płotu ze zwykłych, gęsto osadzonych sztachet, płotu z desek lub bali drewnianych lub solidnego płotu z przęsłami z betonu, kamienia lub cegły i deskami stanowiącymi ich wypełnienie. Gdy decydujemy się na ogrodzenie z drewna, wtedy wszystkie drewniane elementy należy zabezpieczyć przed wilgocią, pleśnią i grzybami. Można je pokryć impregnatem do drewna lub pomalować farbą.
Ogrodzenia żywe
Żywopłot jest ogrodzeniem najtańszym i najbardziej naturalnym. Co prawda wymagają pieczołowitej pielęgnacji, szczególnie w pierwszych latach, tworzą jednak solidne ogrodzenie, tłumią hałas, chronią przed wiatrem i zatrzymują zanieczyszczenia dochodzące z ulicy.
Dodane w kategorii: Elementy architektoniczne, Materiały w architekturze