Typy fundamentów w budownictwie
1 marca 2017 0 komentarzy
Każdy dom musi mieć solidne podstawy, na fundamentach opiera się, bowiem cała konstrukcja budynku. Odpowiednio wybrany fundament, wpłynie w przyszłości na eksploatację domu oraz bezpieczeństwo mieszkańców.
Podstawową funkcją fundamentu jest to, że przenosi on na grunt wszystkie obciążenia budynku, dlatego wybierając go należy wziąć pod uwagę rodzaj gruntu i konstrukcję budynku. Na etapie stawiania fundamentów nie można pozwolić sobie na żadne błędy.
W budowie domów stosuje się fundamenty betonowe i żelbetowe. Istnieją dwa rodzaje tych fundamentów – posadowione pośrednio i bezpośrednio na gruncie. Do bezpośrednich zalicza się ławy, stopy, płyty, skrzynie i ruszty fundamentowe. Do pośrednich słupy, pale i studnie.
Ławy fundamentowe układa się z betonu w deskowaniu lub prosto na gruncie, im lepszy jest beton, z którego się wykonuje fundament, tym lepiej. Fundamenty są niestety narażone na działanie środowiska, takie jak wilgoć, mróz, kwasy organiczne, dlatego ważna jest och grubość. Z reguły są wysokie na 60-80 cm, o grubości 30-40 cm, o kwadratowych lub prostokątnych kształtach. Im fundamenty są większe tym są bardziej nośne i wytrzymałe. Jeśli planuje się budowę domu z dużymi obciążeniami fundamentu, na słabym gruncie, stosuje się szersze od typowych ławy, z dodatkowym zbrojeniem poprzecznym, wykonane z żelbetu.
Stopy fundamentowe z reguły używa się pod słupy. Są one wykonane z betonu lub żelbetu, w zależności od tego, jak grunt jest słaby lub obciążenia przekazywane przez słupy są duże. Ten rodzaj fundamentu jest zazwyczaj o kształcie prostopadłościanu z podstawą kwadratu lub prostokąta. Stopy betonowe są niższe niż żelbetowe. Wynika to z tego, że żelbetowe są dodatkowo zbrojone siatką ze stalowych prętów w ich dolnej części, dzięki czemu są wyższe i dużo mocniejsze.
Płyty fundamentowe są wykorzystywane zarówno na gruntach o słabej jak i bardzo dobrej nośności. Dzięki wykorzystaniu płyt można skrócić budowę, gdyż płyta wykonywana jest w czasie od czterech do siedmiu dni. Płyty fundamentowe mają wiele zalet, główną jest to, że dzięki płycie zyskuje się przy budowie nie tylko fundament, ale także podłogę dla pierwszej kondygnacji budynku. Płyty fundamentowe są także tańsze od innych fundamentów.
Jeśli decydujemy się na postawienie lekkiego domu, w niekorzystnych warunkach gruntowo-wodnych, możemy skorzystać z fundamentów słupowych. Dom opiera się na gruncie na drewnianych belkach podwalinowych na krótkich i gęsto rozstawionych słupach, które są zagłębione w gruncie. Dolna część słupów jest zabetonowana w gruncie, a górna część w deskowaniu.
Fundamenty pośrednie, czyli pale i studnie są to fundamenty podparte, które sięgają nośnej warstwy gruntu. Mogą być też zawieszone w słabym gruncie, utrzymując się dzięki tarciu gruntu o ścianki boczne fundamentu.
Pale można podzielić na normalne, stojące i zawieszone. Mogą być one wykonane z drewna i stali, jednak najczęściej stosowane są pale betonowe i żelbetowe, gdyż są najmocniejsze.
Studnie stosuje się w przypadkach, gdy grunt nośny zalega głęboko, a na fundament działają duże obciążenia poziome i w planach są pomieszczenia podziemne, np. garaże czy piwnica. Studnie są jednokomorowe o kształcie kolistym lub wielokomorowe o kształcie prostokątnym. Studnia to ciężka skrzynia, która zagłębia się w gruncie pod wpływem własnego ciężaru.
Dodane w kategorii: Elementy architektoniczne