Technologia BIM (Building Information Modeling)
9 listopada 2020 0 komentarzy
Budownictwo to jeden z tych sektorów, gdzie ciągły dostęp do danych i uzależnienie od nich różnych decyzji na etapie projektowania, zamieszkania jak i rozbiórki jest niezwykle ważny. Dlatego rozwija się technologia BIM, czyli Building Information Modeling, która to umożliwia.
BIM w budownictwie
Technologia BIM to modelowanie informacji o budynku tak, aby wszystkie osoby zaangażowane w jego powstanie miały stały dostęp do informacji o nim. To przełożenie projektowania na wirtualny świat po to, aby uprościć proces projektowania i móc testować bez konsekwencji różne warianty w budynku.
Wirtualnie modeluje się po to, aby podejmować lepsze decyzje projektowe oraz wyeliminować możliwe błędy, przewidywać, co z budowlą może stać się w rzeczywistości, analizować koszty budowy, ale i koniec końców zarządzać gotowym obiektem.
BIM to prawdziwa szklana kula
Technologia Building Information Modeling pomaga planować rozwiązania, które nie tylko sprawiają, że gotowy budynek będzie zużywał mniej energii, wody oraz mniej ingerował w środowisko, ale także pozwala przewidzieć, jak będzie się on zachowywał w przyszłości.
Dzięki temu konstruktorzy mogą „na sucho” przetestować różne warianty i sprawdzić, który będzie najbardziej optymalny.
Co się projektuje, korzystając z BIM? Jest to technologia kompleksowa, czyli pozwala planować wszystkie aspekty budowy, od ogólnej konstrukcji poprzez układ pomieszczeń, kończąc na aranżacji otoczenia zewnętrznego.
Dlaczego warto stosować BIM?
BIM jest coraz bardziej popularne także w polskich biurach projektowych. Co daje wykorzystanie modeli cyfrowych podczas samego tworzenia przez architektów? Ułatwia pracę między różnymi zespołami, bo mogą one na bieżąco analizować efekty swojej pracy, wdrażać te, które w wirtualnym świecie się sprawdziły i rezygnować z tych, które mogłyby się wiązać z błędami w rzeczywistości.
BIM jest przydatne nie tylko dla konstruktorów, ale także dla inwestorów zaangażowanych w projekt. Na każdym spotkaniu architekci mogą w widoczny na pierwszy rzut oka przedstawić progres swoich prac, ale i szybko dostosowywać poprawki. Inwestorzy także na każdym etapie projektowania mają możliwość analizy kosztów.
Oprogramowanie BIM jest już obecne w ofertach polskich firm. Zanim jednak zdecydujemy się na jego kupno, warto umówić się na spotkanie z przedstawicielem przedsiębiorstwa, które sprzedaje programy do modelowania 3D. Zbada on potrzeby naszego biura projektowego i kompleksowo doradzi, co wybrać.
Prezentowanie efektów swojej pracy w technologii BIM może być przewagę konkurencyjną nad innymi biurami projektowymi. Inwestorzy niechętnie czytają projekty, oparte tylko na rzutach technicznych. Dużo bardziej przemawia do nich to, co mogą zobaczyć w trójwymiarze, nawet na ekranie komputera. Stosowanie technologii BIM pozwala także ograniczyć koszty, bo nie ponosimy w rzeczywistości wydatków na to, co podczas budowy w realnym świecie mogłoby się nie udać. Kosztowne błędy eliminujemy już w programie.
Dodane w kategorii: Baza wiedzy