Cuda architektoniczne

Wzmacnianie ścian

20 sierpnia 2020 0 komentarzy

Budynki, szczególnie te stare, często potrzebują konserwacji, aby przetrwały kolejne lata w dobrej formie. Jest to kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Pęknięcia na murach i ścianach to dość częsty widok. Przyczyn jest wiele – od kiepsko wykonanej roboty, przez użycie niskiej jakości materiałów, aż po oddziaływanie warunków atmosferycznych. Niezależnie od powodu, dla którego ściana wymaga wzmocnienia – warto wiedzieć w jaki sposób to robić.

Małe pęknięcia – wystarczy zaprawa?

Do niewielkich pęknięć powstałych na murach czasem wystarczy trochę zaprawy murarskiej. Dobrze jest dodać do nie włókna zbrojące. Wówczas będzie to bardziej trwałe rozwiązanie i zapobiegnie przekształceniu się niewielkich pęknięć w poważne uszkodzenia muru. Niestety niektóre, nawet małe uszkodzenia, będą wymagały wstawienia dodatkowych belek ze stali. Do bardziej poważnych będzie wymagane klamrowanie.

Ściągi sprężające

Pęknięcia dość często naprawia się poprzez wykorzystanie właśnie ściągów sprężających. Są to pręty ze stali, które mocowane są zazwyczaj w narożnikach murów. Przyciąga się je do kątowników za pomocą śrub. Tak naciągnięte ściągi mają za zadanie doprowadzić mury do stanu sprzed powstania pęknięć. Sposób ten jest skuteczny, a jednocześnie pozwala na niskie zużycie stali. Jest to również dość szybka metoda, której koszty nie są zatrważająco wysokie. Budynek podczas robót nie musi być nawet wyłączony z użytku. Jednak, by wykonać zabieg wzmacniania ścian za pomocą ściągów należy dobrze znać się na rzeczy – to, w jaki sposób mają one zostać założone i sprężone powinno być dokładnie obliczone. Najpierw należy ocenić stan budynku i rodzaj pęknięcia.

Jak zdiagnozować stan murów?

Przede wszystkim należy pozbyć się tynku i oczyścić ściany. Dopiero wtedy widoczny będzie ich faktyczny stan – ilość i wielkość pęknięć. Wówczas można ocenić, które miejsca potrzebują wzmocnienia i właśnie tam przygotować szczeliny, w które następnie będą wkładane pręty. Głębokość owych szczelin zależy od wielu czynników – chociażby od grubości murów. Warto jednak pamiętać o tym, aby zostawić miejsce na otoczenie prętów zaprawą murarską.

Wzmacnianie ścian materiałami kompozytowymi

To nowoczesna i bardzo trwała metoda. Nośność ściany wzmocnionej taśmami węglowymi wzrasta nawet 3-krotnie, co bardzo podnosi bezpieczeństwo użytkowania budynku. System ma wiele zalet – nie jest podatny na korozję, jest lekki, łatwo nim manewrować, jest uniwersalny i bardzo wytrzymały. Wykorzystanie taśm kompozytowych pozwala również ograniczyć koszty i skrócić czas wykonania wzmocnienia. Taśmy łączy się ze wzmacnianymi ścianami poprzez specjalne, bardzo mocne kleje.

Wzmacnianie ścian to głównie kwestia bezpieczeństwa, warto zatem wybrać najlepszą i najbardziej dopasowaną do rodzaju uszkodzeń metodę. Czasami do niewielkich pęknięć nada się zwykła zaprawa murarska, jednak do poważniejszych rozejść muru dobrze jest zamówić specjalistyczną ekipę, która wykona wzmacnianie np. poprzez ściągi sprężające.

Dodane w kategorii: Baza wiedzy
Tagi: konserwacja budynków

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *