Cuda architektoniczne

Typy dachów w budownictwie mieszkaniowym

7 września 2016 0 komentarzy

dach

karamysh/bigstockphoto.com

Koniec wieńczy dzieło, zaś dach wieńczy dom. Dach to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, element domu, który wpływa na jego estetykę i właściwości ochronne. Wybór konstrukcji dachowej nie powinien być dziełem przypadku, lecz decyzją opartą na szeregu kryteriów. Jednym z nich jest kształt, który wynika nie tylko z preferencji estetycznych, ale również uwarunkowań kulturowych i klimatycznych. Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych typów dachów w oparciu o kryterium kształtu.

Dach jednospadowy

Ten rodzaj dachu, zwany również dachem pulpitowym, jest formą pośrednią między popularnym w latach 80. dachem płaskim a dachem dwuspadowym. Konstrukcja jest prosta i łatwa w montażu, opiera się na pojedynczej, skośnej połaci o niewielkim pochyleniu. Dachy jednospadowe są popularnym rozwiązaniem w różnego rodzaju przybudówkach, garażach oraz długich i wąskich budynkach o rozpiętości między ścianami nie większej niż 6 metrów.

Dach dwuspadowy

Charakterystyczne w budowie dachu dwuspadowego są dwie skośne połacie dachu połączone w kalenicy oraz trójkątne ściany boczne, zwane szczytami. Jest to konstrukcja często spotykana w polskim krajobrazie. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko klasycznej formie, ale również łatwości w montażu i najlepszej ochronie przed opadami. Podobny pod względem budowy jest dach naczółkowy, który od dwuspadowego odróżniają ścięte narożniki połaci. Ten detal nadaje konstrukcji bardziej zwarty i przysadzisty charakter. Dach naczółkowy świetnie sprawdza się w pokryciu poddaszy użytkowych, przy których zachodzi konieczność wykonania szczeliny wentylacyjnej.

Dach czterospadowy

Konstrukcja dachu czterospadowego, zwanego inaczej kopertowym, jest nieco bardziej skomplikowana – opiera się na dwóch trójkątnych oraz dwóch trapezowych połaciach, które zbiegają się w kalenicy. Jest to efektowne rozwiązanie, które skutecznie chroni przed opadami. Przeznaczeniem tego typu dachu są głównie budynki parterowe oraz z poddaszem użytkowym. Większa ilość skosów sprawia jednak, że poddasza mają mniejszą powierzchnię użytkową. Rodzajem dachu czterospadowego jest dach namiotowy, który od kopertowego odróżnia brak kalenicy. Ten typ dachu jest często spotykany na szczytach obiektów sakralnych.

Dach wielospadowy

Jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych, a zarazem skomplikowanych i drogich typów dachu. Zazwyczaj jest wykorzystywany w dużych budynkach. W jego konstrukcji pojawiają się połacie w kształcie trójkątów, trapezów i równoległoboków o tym samym kącie nachylenia. Świetnie komponuje się zarówno z budowlami tradycyjnymi, jak również nowoczesnymi.

Dach mansardowy

Charakterystyczne dla dachu mansardowego są załamane pod różnymi kątami nachylenia połacie, których, w zależności od budowli, może być od 2 do 4. Taka konstrukcja pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni, dlatego chętnie wykorzystywana jest przy poddaszach użytkowych. Mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się to być prosty dach, w praktyce jest jednym z trudniejszych do wykonania. Cieszy się dużą popularnością we Francji. W Polsce jest najczęściej spotykany na Górnym Śląsku.

Dodane w kategorii: Elementy architektoniczne, Materiały w architekturze
Tagi: architektura mieszkalna

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *