Cuda architektoniczne

Rodzaje okien w budownictwie mieszkaniowym

30 grudnia 2016 0 komentarzy

okna

zlikovec/bigstockphoto.com

Bez względu na to jaki rodzaj okna wybieramy do swojego domu, z jakiego materiału jest ono wykonane i jaki ma kształt, szczególną uwagę należy zwrócić na jego jakość. Od niej bowiem zależy żywotność tego elementu, ale także odpowiednia izolacja pomieszczeń, minimalizacja strat ciepła, a tym samym niższe koszty ogrzewania i utrzymania nieruchomości.

Okna dzielą się na rodzaje pod względem różnych kryteriów. Ze względu na sposób otwierania wyróżniamy okna uchylne, nieotwierane – stałoszklone, rozwierane, uchylno – rozwierane, przesuwane, obrotowe. W zależności od kierunku otwierania wyróżnia się okna prawe (OP) i lewe (OL). Z uwagi na kształt dzielą się okrągłe, kwadratowe, prostokątne i wiele innych o nieregularnych ramach. Okna mogą być osadzone w różnych tworzywach, a na rynku dostępne są te wykonane z drewna, aluminium, PCV lub ze stali. Te ostatnie stosowane są najczęściej w dużych przeszkleniach ścian, w loftach i mieszkaniach, które mają nawiązywać stylem do industrialu.

Wbrew pozorom okno to bardzo złożona konstrukcja, której poszczególne elementy składają się na utrzymanie ciepła, szczelność i bezpieczeństwo domowników. Ważne, aby wybrana stolarka miała niski współczynnik przenikania ciepła Uw. Im jest niższy tym mniejsze będą straty energii.

Wybór parametrów takich jak typ i materiał, z jakiego wykonana jest rama, jaki kształt i wielkość powinno mieć okno, a także jaka będzie jego funkcjonalność zależy już wyłącznie od kupującego oraz parametrów technicznych budynku.

Ważne jednak by zakupić okna od sprawdzonego producenta, który na swoje produkty posiada odpowiednie certyfikaty. Kupując coś tańszego i nieznanej firmy narażamy się na konieczność szybszej wymiany stolarki okiennej, większe koszty ogrzewania domu, a także uszkodzenia budynku spowodowane niewłaściwą izolacją i złą szczelnością.

O wysokiej jakości okna świadczy:

  • ilość i jakość uszczelek – nie powinno być ich mniej niż 4, wyróżnia się ich dwa rodzaje – uszczelki przyszybowe i oporowe;
  • rodzaj szyb – należy szukać szyb zespolonych o najniższym współczynniku Ug, cechuje je najlepsza termoizolacja;
  • jakość i funkcjonalność okuć – one odpowiadają za sposób otwierania okna, które powinno odbywać się wygodnie i bez potrzeby wkładania w to dużej siły – tu podobnie jak w przypadku samych okien należy unikać marek nieznanych, a opierać się na renomowanych i certyfikowanych producentach;
  • liczba komór (okna PCV) – im jest ich więcej tym niższy współczynnik przenikania ciepła, minimalna ilość to 5.
Dodane w kategorii: Elementy architektoniczne, Materiały w architekturze
Tagi: architektura mieszkalna

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *