Cuda architektoniczne

Philip Johnson (architekt)

4 stycznia 2018 0 komentarzy

Fot. B. Pietro Filardo

Philip Cortelyou Johnson pierwszy laureat architektonicznego Nobla, czyli nagrodą Pritzkera z 1979 roku. Urodził się w lipcu 1906 roku w stanie Ohio w Cleveland. Pochodził z zamożnej rodziny. Absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Uważano go za jednego z najbardziej wpływowych architektów fazy modernizmu i postmodernizmu na świecie.

Jego styl charakteryzował się wykorzystaniem szkła, stali i kryształów, co spowodowało, że stał się światową klasą wśród architektów. Jego budynki szokowały, przypominając mebel, kryształ, szaszłyk, szminkę czy amebę, niektóre z nich były surowe i zdyscyplinowane. Uwielbiał nadawać budynkom niepowtarzalną tożsamość. Charakterystyczne było dla niego wykorzystywanie w projektach budowli łuków oraz symetrycznych i statycznych kompozycji. Jego zasadą było nie dopasowywanie się do kontekstu, lecz dorównywanie mu jakością, co sprawiało, że projekty były bezkompromisowe. Powstałe w latach 70. i 80. wieżowce nadały nowy postmodernistyczny charakter centrom wielu amerykańskich miast.

Swój pierwszy budynek zaprojektował w wieku 36 lat. W swojej karierze zajmował się także urbanistyką. Tworzył strefy piesze i przestrzenie publiczne.

Jego najbardziej znanym projektem był jego własny Szklany Dom. Budynek został zaprojektowany w kształcie prostopadłościanu, a jego elewację tworzą szklane ściany połączone stalowymi ramami. Wnętrza nie podzielono ścianami, mimo to poszczególnym powierzchniom przydzielone zostały odpowiednie funkcje domu mieszkalnego, takie jak salon, kuchnia czy sypialnie. Jedynym pomieszczeniem, do którego nie ma wglądu przez szklane ściany jest łazienka, którą zlokalizowano w tubie wymurowanej z kamienia.

Jego słynne dzieła to m.in. zespół pawilonów na posiadłości w New Canaan, składający się z domu gościnnego, pergoli, biblioteki i pawilonu wejściowego, ogród rzeźb Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, synagoga w Port Chester, kościół bez dachu w New Harmony, teatr miejski w Lincoln Center w Nowym Jorku, biblioteka miejska w Bostonie, pomnik Kennedy’ego w Dallas, Kryształowa Katedra w Garden Grove w Kaliforni, biurowiec przy Friedrichstraße w Berlinie.

Zmarł 25 stycznia 2005 roku w New Canaan w stanie Connecticut.

Dodane w kategorii: Słynni architekci
Tagi: architekci ze Stanów Zjednoczonych

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *