Cuda architektoniczne

Ludwig Mies van der Rohe

7 listopada 2017 0 komentarzy

Ludwig Mies van der Rohe to urodzony 27 marca 1886 roku w Akwizgranie, małym mieście uzdrowiskowym, niemiecki architekt modernistyczny, będący przedstawicielem stylu międzynarodowego. Zmarł 17 sierpnia 1969 roku w Chicago. W 1938 roku wyjeżdża z nazistowskich Niemiec, by za oceanem zrewolucjonizować sztukę budowy. Z emigracji już nie wróci.

Był jednym z najwybitniejszych, a przez wielu wskazywany jest jako najwybitniejszy architekt minionego wieku. Jego rewolucyjne pomysły na stałe zmieniły obliczy architektury. Był synem kamieniarza i mistrza budowlanego, Michaela Miesa, stąd jego zainteresowanie rzemiosłem i budowaniem, które pojawiło się już w okresie dzieciństwa, kiedy to mógł obserwować ojca w pracy. Jako młody, bo zaledwie trzynastoletni chłopiec zaczął uczyć się rzemiosła w szkole, myśląc o zostaniu murarzem. W czasie nauki zdobywał cenne doświadczenie podczas praktyk w znanych firmach budowlanych.

Z czasem coraz bardziej zaczęła go interesować architektura. W 1904 roku załapał się do pracy w biurze architektonicznym, gdzie zajmował się głównie tworzeniem wizualizacji elementów małej architektury. Rok później podjął pracę u słynnego berlińskiego architekta Brunona Paula, jednak to rok 1908 był dla niego przełomowy, kiedy to na swojej zawodowej drodze spotkał Petera Behrensema.

Pod jego okiem kształtował się styl Miesa, który łączył klasycyzm z zainteresowaniem nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi.

Rozgłos na scenie międzynarodowej zyskał dzięki opublikowaniu szkiców wieżowca na działce przy Friedrichstraße w Berlinie. Wyróżniały się one innowacyjnością, czym znacznie odbiegały od pozostałych ówczesnych projektów. W latach dwudziestych był zaangażowany w wydawanie pisma „G”, czym przyczynił się do propagowania architektury w Niemczech i na świecie. W Stuttgarcie natomiast organizował wiele wystaw, co pozwoliło mu nawiązywać cenne znajomości i zyskać rozpoznawalność.

Rok przez rozpoczęciem wojny wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie skupił się na projektowaniu domów i mebli, z czego w tamtym czasie się utrzymywał. Zamieszkał w Chicago, gdzie przyjął posadę kierownika Szkoły Architektury w Armour School of Technology (obecnego Illinois Institute of Technology ). Zgodził się wyłącznie dlatego, że spełniono jego warunek – pozwolono mu zaprojektować wygląd campusu uczelni.

Jego projekty charakteryzowały się uniwersalnością oraz minimalizmem. Uważa się go za pioniera tego właśnie stylu. Kierował się zasadą „mniej znaczy więcej”, którą zresztą często przytaczał. Jego dziełami do dziś zachwycają się architekci na całym świecie. Wielu z nich inspirowało się zresztą projektami Ludwiga i jego podejściem do budowania.

Dodane w kategorii: Słynni architekci
Tagi: architekci z Niemiec

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany/ Wymagane pola oznaczone gwiazdką *